دره‌ عجیبی که سنگ‌های آن راه می‌روند!

۵
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
پارک دره مرگ از آن دسته جاذبه‌هایی است که از هر لحاظ عجیب و غریب است. عجیب‌ترین ویژگی این پارک، سنگ‌هایی هستند که مدام حرکت می‌کنند.
پارک ملی دره مرگ در آمریکا

این پارک ملی که در کشور آمریکا قرار دارد بیشتر به خاطر این‌که گرم‌ترین نقطه روی زمین است شهرت دارد. جالب است بدانید، این نقطه جزو خشک‌ترین و کم‌ ارتفاع‌‌ترین منطقه در شمال آمریکا نیز محسوب می‌شود. اما یک ویژگی‌ عجیب که این پارک دارد، چیزی به اسم رکتراک پلایا است، سنگ‌هایی که مدام حرکت می‌کنند. در ادامه با مجله دلتا همراه باشید تا با پارک ملی دره مرگ در آمریکا آشنا شوید.

پارک ملی دره مرگ در آمریکا

پارک ملی دره مرگ در آمریکا

پارک ملی دره مرگ در مرز نوادا و کالیفرنیا واقع شده است. این پارک شامل یکی از عجیب‌ترین پدیده‌های دنیا می‌شود. سنگ‌هایی که بدون هیچ دلیل گرانشی و یا نیروی خاصی حرکت می‌کنند. سنگ‌هایی که هم اندازه‌های متفاوتی دارند و هم در وزن با هم فرق دارند.

بعضی از آن‌ها تنها چند گرم و وزن بعضی از آن‌ها صدها پوند است. خطی که در نتیجه‌ کشیده شدن آن‌ها روی زمین ایجاد می‌شود و تغییری که در جهت آن‌ها ایجاد می‌شود نشان دهنده این موضوع است که آن‌ها حرکت می‌کنند.

سنگ هایی که راه میروند

چطور این سنگ‌ها حرکت می‌کنند؟

براساس تحقیقاتی که دانشمندان روی سنگ‌‌های متحرک دره مرگ انجام داده‌اند مشخص شده است که آن‌ها از جنس دولومیت و سینیت هستند. این سنگ‌ها با گذشت زمان بر اثر فرسایش ریزش کرده و به پایین صخره‌ها و کوه‌ها افتاده‌اند. صخره‌هایی که سطح پایین‌شان بسیار سرسخت است و باعث می‌شود تا بعد از حرکت، خط‌هایی از آن‌ها روی زمین بر جای بماند.

جالب است بدانید، دانشمندان موفق شدند تا مسیر حرکت این سنگ‌ها را با استفاده از تصاویر آهسته ثبت کنند. حرکت این سنگ‌ها در نتیجه تعادل یخ، آب و باد است. بادهایی که با سرعت ۱۶ کیلومتر بر ساعت می‌وزند باعث می‌شوند تا سنگ‌ها ۲ تا ۶ متر در هر دقیقه حرکت کنند.

جاذبه های عجیب در آمریکا

بعضی از این سنگ‌ها، خط‌هایی به طول ۱۵۰۰ فوت روی زمین ایجاد می‌کنند. سنگ‌هایی که سطح زیرین سفت و سخت‌تری دارند، خط‌های مستقیم روی زمین ایجاد می‌کنند در حالی که آن‌هایی که سطح زیرینشان نرم‌تر است، ردهایی غیرمستقیم و کج دارند.

این پارک حیرت‌انگیز جاذبه‌های حیرت‌انگیز فراوانی دارد. در بخش شمالی پارک، با دهانه‌های آتشفشانی مانند دهانه Ubehebe رو به رو خواهید شد. کوه‌های رنگارنگ و دره‌های تنگ و عمیق از جاذبه‌های دیگر این پارک محسوب می‌شوند.

مجله دلتا

پیشنهاد مطالعه: شما را دعوت می‌کنیم به مطالعه مطلب ارزشمندکوهی که هر ۳۰ سال یکبار تخم می‌گذارد .

بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

برای شبگردی در رامسر کجا برویم؟

جاهای دیدنی رامسر در شب شاید طور دیگری باشد. زیرا دیگر نوری نیست که سبزی جنگل را به آبی در…