کوهی که هر ۳۰ سال یکبار تخم می‌گذارد

۱۲
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
صخره‌ای بسیار عجیب در چین وجود دارد که هر سی سال یکبار روی دامنه آن سنگ‌هایی به شکل تخم‌مرغ رشد می‌کند.
کوه تخم گذار در چین

این کوه در منطقه Qiannan Buyi چین و در استان Guizhou قرار گرفته است و مدت‌ها است که جغرافی‌دانان و زمین‌شناسان را دچار سردرگمی کرده است. این صخره‌ها هر ۳۰ سال یکبار سنگ‌هایی به شکل تخم‌مرغ بیرون می‌دهند. جالب است بدانید، مردمان محلی این منطقه لقب صخره تخم‌گذار را به آن داده‌اند. با ما در مجله دلتا همراه باشید تا با کوه تخم گذار در چین آشنا شوید.

کوه تخم گذار در چین

این صخره‌ها ظاهرشان صاف نیست و سنگ‌های گرد و بیضی شکل و شبیه به تخم‌مرغ از سطح آن‌ها بیرون زده است. این سنگ‌های تخم‌مرغی شکل به مرور بیرون می‌آیند. در نهایت هم کاملا از صخره بیرون می‌افتند. طبق گفته‌های مردم بومی این منطقه،‌ حدود ۳۰ سال طول می‌کشد تا این سنگ‌ها از صخره کاملا جدا شوند.

چرا این کوه تخم می‌گذارد؟

این رخداد که سنگ‌هایی از دل صخره بیرون بیایند و این روند تکرار شود، واقعا عجیب است. بنابراین جغرافی‌دانان علاقمند به این مسئله، مجبور بودند به این منطقه کوهستانی و تقریبا ناشناخته سفر کنند. بررسی‌های آن‌ها به این نتیجه رسید که اگرچه اکثر بخش‌های این کوه از سنگ‌های سخت تشکیل شده است، اما بخشی از آن از سنگ‌های آهکی نرم‌تر شکل یافته است. این سنگ‌های آهکی در مقابل فرسایش به راحتی تسلیم می‌شوند.
از سوی دیگر، سنگ‌های تخم مرغی، جنس خیلی سفت و سخت‌تری دارند. این تفاوت باعث می‌شود که این سنگ‌ها به مرور زمان راه خود را به بیرون باز کنند. با این حال،‌ هنوز کسی توضیحی مبنی بر چرایی شکل بیضی و دایره‌ای این سنگ‌ها نداده است.

سنگ‌های تخم‌مرغی

مردم این منطقه برای نسل‌ها است که این سنگ‌ها را می‌شناسند و برخی از آن‌ها مدام به این منطقه می‌آیند تا چیزی را لمس کنند که آن را «تخم‌مرغ خدایان» می‌نامند. جالب است بدانید، تقریبا تمام مردمی که در این منطقه زندگی می‌کنند یکی از این سنگ‌های تخم‌مرغی را در خانه دارند و معتقد هستند که این سنگ‌ها برای آن‌ها شانس می‌آورد.

پیشنهاد مطالعه: شما را دعوت می‌کنیم به مطالعه مطلب ارزشمند آخرین روستای زیرزمینی در دنیا

بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

واتیکان، کوچک‌ترین کشور دنیا

همچنین بخوانید: شهر هنر و موسیقی را بشناسید سقالکسار و دریاچه رویایی آن‌ نقاط دیدنی ایران …