مجازات آزار و اذیت همسایگان در ساختمان چیست؟

۱
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
یکی از رایج‌ترین مشکلات آپارتمان‌ها وجود همسایه‌ای است که موجبات سلب آسایش از سایر همسایگان می‌شود.
مجازات همسایه آزاری

زندگی آپارتمان‌نشینی علاوه‌بر این‌که نیاز به آموزش و فرهنگ سازی دارد، گاه نیازمند بالا بردن آستانه صبر است. هرچند امروزه جامعه بیشتر به سمت فردگرایی هدایت شده است، اما تعامل و دوستی لازمه روابط است. در این نوشتار از مجله دلتا به موضوع مجازات جرم همسایه آزاری می‌پردازیم.

انواع همسایه آزاری

  • صدای نامتعارف مانند صدای بلند تلویزیون، ضبط، صدای اعضای خانواده در ساعات استراحت، صدای حیوان خانگی
  • تعمیرات دایمی خانه در ساعات غیر معمول که بعضا ممکن است موجب آسیب به خانه شما شود
  • دعوای مداوم اعضای خانواده
  • مراسم‌ها و مهمانی‌های بیش از حد
  • مصرف مواد مخدر
  • مشاغل غیر قانونی مثل فروش مواد مخدر که موجب تردد افراد ناباب در آپارتمان می‌شود
  • عدم پرداخت شارژ و سایر هزینه های مشترک ساختمان

مراجعه به مدیر ساختمان

زمانی‌که پس از اخطار کلامی همسایه خاطی اصلاح نشد، می‌توان به مدیر ساختمان مراجعه کرد و هم‌چنین با سایر همسایگان موضوع را مطرح کرد تا مدیر به نمایندگی از سایر همسایگان به وی اخطار دهد تا رفتار و اقدامات غلط خود را ادامه ندهد.

از دیگر وظایف مدیر ساختمان، انتقال انتقادات به واحد همسایه آزار است.

اقدام قانونی با همسایه خاطی

زمانی‌که اقدامات و رفتارهای همسایه موجبات ناآرامی و آزار و اذیت شما را فراهم می‌آورد قابل پیگیری قانونی است.

پس از اینکه صحبت و تذکر تاثیری بر همسایه آزار نداشت ابتدا شما می‌توانید با پلیس ۱۱۰ تماس بگیرید و پس از حضور وی گزارشی از افعال وی ارائه نمود.

اگر پس از تنظیم صورت‌جلسه توسط پلیس وی دست از افعال خود برنداشت، با داشتن صورت‌جلسه پلیس می‌توانید علیه وی طرح دعوا نمایید.

مراجع صالح به رسیدگی

دادسرا: رجوع به مراجع کیفری نیازمند وجود جرم است. مثل توهین، دعوا کردن، داد و فریاد، مشاغلی که غیرقانونی بوده و جرم محسوب می‌شود. شما می‌توانید با تنظیم شکوائیه با عناوین “مزاحمت و سلب آسایش از طرف همسایه” یا “هتک حرمت” به دادسرا مراجعه نمایید.

شورای حل اختلاف: در شورای حل اختلاف در صورت وجود مشکلاتی هم‌چون صدای مستمر حیوانات خانگی، سر و صدای ناشی از تعمیرات و صدای غیرمتعارف موسیقی و تلویزیون، مراسم‌های متعدد، عدم پرداخت شارژ و سایر هزینه‌های مشترک طرح دعوی نمایید.

نکته: لازم به ذکر است استشهادیه و صورت‌جلسه تنظیمی از سوی پلیس ۱۱۰ می‌تواند ادله مناسبی برای تسهیل روند رسیدگی و اثبات سریع‌تر همسایه آزاری باشد.

 همسایه آزاری

مجازات همسایه آزاری

در صورت اثبات همسایه آزاری شخص خاطی به یک ماه تا یک سال حبس و علاوه بر آن شخص مزاحم به رفع مزاحمت محکوم می‌شود که البته ممکن است تبدیل به جزای نقدی شود.

در صورت عدم رعایت و تکرار رفتارهای قبل توسط همسایه محکوم، شکایت مجدد باعث می‌شود وی علاوه‌بر رفع مزاحمت به ۶ ماه تا ۲ سال حبس هم محکوم شود.

همچنین اگر شرایط ماده ۶۱۸ تعزیرات هم باشد یعنی با حرکات غیر متعارف و هیاهو و جنجال نظیر پارتی‌های شبانه، سر و صداهای نامتعارف و ممتد آسایش عموم را سلب نماید به حبس از سه ماه تا یک سال و تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر آشنایی با این نکات حقوقی برای همه افراد ضروریست مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

آیا پولی که اشتباه کارت به کارت شده را می‌توان پس گرفت؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که مبلغی را به اشتباه برای شخصی کارت به کارت کرده باشید. سپ…