کمبود چه ویتامینی در بدن باعث بی‌خوابی می‌شود؟

۷
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
اگر دچار بی‌خوابی هستید و یا از کیفیت خواب خود ناراضی هستید، قرص‌های پر‌ضرر خواب‌آور را کنار بگذارید و از مواد طبیعی و ویتامین‌ها استفاده کنید.
نقش انواع ویتامین‌ بر خواب

رژیم غذایی تاثیر چشمگیری بر وضعیت خواب شما دارد، اما تشخیص تاثیر هر ماده مغذی بر خواب دشوار است. برخی ویتامین‌ها و مواد مغذی می‌توانند به تنظیم ساعت بیولوژیک بدن و خوابِ بهتر کمک کنند. در این مطلب از مجله دلتا، تاثیرات مثبت و منفی ویتامین‌ها و سایر مواد مغذی بر خواب را بررسی می‌کنیم و به این سوال پاسخ می‌دهیم که: نقش انواع ویتامین‌ بر خواب چیست؟

نقش انواع ویتامین‌ بر خواب

ویتامین D

اکثر افراد از نقش مثبت ویتامین D بر سلامت استخوان آگاه هستند. این ویتامین به تنظیم خلق‌وخو، تقویت سیستم ایمنی و کنترل التهابات کمک می‌کند. به نظر می‌رسد ویتامین D تاثیر چشمگیری در بهبود خواب داشته باشد، از این‌رو کمبود ویتامین D مشکلاتی را برای خواب افراد ایجاد می‌کند.

تاثیر ویتامین D بر کیفیت و کمیت خواب

پژوهش‌های زیادی از تاثیر ویتامین D بر کیفیت و کمیت خواب حکایت دارند. پژوهشی جدید نشان می‌دهد کمبود ویتامین D با کوتاه‌ شدن مدت خواب در ارتباط است. این پژوهش نشان می‌دهد میان خواب ناکافی و کمبود ویتامین D در بدن افراد ارتباطی برقرار است. این تاثیر در افراد ۵۰ ساله و مسن‌تر شدیدتر بوده است. بیش از نیمی از شرکت‌کنندگان در این پژوهش، از کمبود ویتامین D رنج می‌بردند.

ویتامین E

ویتامین E یک آنتی اکسیدان قوی است که به تنظیم عملکرد سلول‌ها و محافظت از آن‌ها در برابر آسیب‌ها کمک می‌کند. از دیگر خواص ویتامین E تاثیر آن در تقویت دستگاه ایمنی است. آنتی‌اکسیدان موجود در ویتامین E به بهبود مشکلات خواب و مشکلات ناشی از کم خوابی کمک می‌کند.

ویتامین E به مبارزه با سندرم پای بیقرار کمک می‌کند. ازاین‌رو به این افراد کمک می‌کند راحت‌تر به خواب بروند.

همچنین بر اساس یافته‌های پژوهش‌ها، این ویتامین در کاهش گر گرفتگی و عرق‌کردن‌های شبانه در زنان یائسه موثر است و کیفیت خواب آن‌ها را افزایش می‌دهد.

تاثیر ویتامین E بر اختلالات حافظه ناشی از کم‌خوابی

یکی از تاثیرات کم‌خوابی بروز اختلالات حافظه است. در طول خواب، در هر دو مرحله خواب با موج آهسته و خواب با حرکات سریع چشم، مغز خاطرات و آموخته‌های جدید را پردازش می‌کند. با خواب ناکافی، فرد در به‌ خاطرآوردن خاطرات کوتاه‌مدت و درازمدت دچار مشکل می‌شود.

ویتامین E به سلامت مغز و عملکرد آن کمک می‌کند. تحقیقات نشان داده‌اند ویتامین E بر اختلالات حافظه ناشی از کمبود خواب تاثیر مثبتی دارد.

ویتامین C

ویتامین C با خاصیت آنتی‌اکسیدانی قوی، تاثیر چشمگیری در حفظ سلامت دستگاه ایمنی دارد. این ویتامین برای سلامت دستگاه قلبی ـ عروقی و کلاژن‌سازی ضروری است. کلاژن‌ بر سلامت استخوان، دندان و سلامت پوست موثر است. علاوه بر این فواید، ویتامین C برای خواب نیز مفید است.

تاثیر ویتامین C بر وقفه تنفسی در خواب و مشکلات ناشی از کمبود خواب

ویتامین C به‌ تنهایی و یا همراه با سایر آنتی‌اکسیدان‌ها در بهبود وقفه تنفسی در خواب موثر است. بر اساس پژوهشی در سال ۲۰۰۹، مصرف ۱۰۰ میلی‌گرم ویتامین C همراه با ۴۰۰ واحد (IU) ویتامین E به بهبود کیفیت خواب کمک می‌کند و از خواب‌آلودگی در روز می‌کاهد.

تاثیر ویتامین C بر کیفیت و کمیت خواب

پایین‌بودن سطح ویتامین C در بدن با خواب کم در ارتباط است. پژوهشی از دانشمندان دانشگاه پنسیلوانیای کشور آمریکا در سال ۲۰۱۳ نشان داد کسانی که کم می‌خوابند (کمتر از ۶ ساعت در شبانه‌ روز) میزان دریافت ویتامین C کمتری دارند. سطح پایین ویتامین C در خون احتمال بروز اختلالات خواب را افزایش می‌دهد.

ویتامین B۱۲

ویتامین B۱۲ به تنظیم چرخه‌های خواب و بیداری کمک می‌کند و برای عملکرد مغز، کمک به دستگاه قلبی ـ عروقی، تشکیل گلبول‌های قرمز خون و فعالیت دی. ان. ای (DNA) ضروری است.

پیشنهاد مطالعه: مطلب فشارخون بالا، قاتلی خاموش در کمین شما را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
 • فیستول چیست

  فیستول چیست؟

  در ادامه به شما خواهیم گفت فیستول چیست؟ چه علت و علائمی دارد و به بررسی بیشتر این بیماری م…
 • غذاهایی فشار خون را پایین می آورند

  غذاهایی که فشار خون را پایین می‌آورند

  برای درمان فشار خون باید سبک زندگی خود را تغییر دهید. مجله دلتا در این مطلب به شما می‌گوید…
 • انواع عرقیات گیاهی برای کنترل و تنظیم قند خون

  عرقیات گیاهی مفید برای بیماران دیابتی

  بیماران دیابتی باید به تغذیه خود اهمیت دهند. انواع عرقیات گیاهی برای کنترل و تنظیم قند خون…
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

فیستول چیست؟

در ادامه به شما خواهیم گفت فیستول چیست؟ چه علت و علائمی دارد و به بررسی بیشتر این بیماری م…