خواص معجزه‌آسای زردچوبه برای سلامتی

۱۵
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
برخی از افراد زردچوبه را زعفران هندی یا ادویه طلایی می‌نامند. زردچوبه گیاهی است که در آسیا و آمریکای مرکزی کاشت می‌شود. پودر زردچوبه که ما در خانه به عنوان ادویه استفاده می‌کنیم در واقع پودری است که از آسیاب کردن ریشه‌های این گیاه به دست می‌آید.
مضرات زردچوبه

خواص زردچوبه برای سلامتی بی‌شمار است و مطالعات مختلف از تأثیر مثبت آن بر سلامت مغز و بدن حکایت دارند. با این مطلب از مجله دلتا همراه باشید تا با خواص زردچوبه برای سلامتی آشنا شوید.

افزایش سلامت مغز  

در گذشته تصور می‌شد که نورون‌ها در دوران بزرگسالی توانایی تقسیم و تکثیر شدن ندارند، اما امروزه می‌دانیم این‌گونه نیست. نورون‌ها می‌توانند در بعضی از نقاط مغز، اتصالات جدیدی به‌وجود بیاورند و با تکثیر، تعدادشان افزایش یابد. یکی از عوامل محرک تکثیر نورون‌ها، نوعی هورمون رشد به نام فاکتور نورون‌زایی مشتق‌شده از مغز (BDNF) است.

کاهش بیماری‌های قلبی

بیماری‌های قلبی بزرگ‌ترین قاتلان در جهان هستند. دهه‌هاست که پژوهشگران به تحقیق بر روی این قاتلان پرداخته‌اند و در این مدت به پیشرفت‌های چشمگیری دست یافته‌اند. بیماری‌های قلبی بسیار پیچیده‌اند و عوامل متعددی در بروز آن‌ها موثر است. به نظر می‌رسد کورکومین موجود در زردچوبه بتواند بیماری‌های قلبی را چند قدمی از شما دور کند. خاصیت کورکومین برای قلب، به‌خاطر بهبود عملکرد لایه‌ درون‌رگی (اندوتلیوم) است.

لایه‌ درون‌‌رگی، لایه‌ نازکی از سلول‌هاست که سطح داخلی رگ‌های خونی و لنفاوی را می‌پوشاند. اختلال عملکرد لایه‌ درون‌رگی و عدم توانایی آن در تنظیم فشار خون و لخته‌‌شدن خون، از دلایل اصلی بروز بیماری‌های قلبی است.

پیشگیری از سرطان و احتمالا درمان آن

با این‌که انواع مختلفی از سرطان وجود دارد، ولی میان آن‌ها تشابهاتی وجود دارد. مصرف زردچوبه می‌تواند بر روی برخی از سرطان‌ها تاثیر بگذارد. محققان معتقدند کورکومین در درمان سرطان موثر است. کورکومین می‌تواند در مقیاس سلولی بر رشد و گسترش سرطان تاثیر بگذارد. مطالعات نشان می‌دهند که کورکومین می‌تواند در کاهش رگ‌زایی (فرایندی که مبنای تغییر شکل تومورها از حالت خفته به بدخیم است)، متاستاز (گسترش و مهاجرت سلول‌های سرطانی از یک بافت به بافت‌های دیگر) و نابودی سلول‌های سرطانی موثر باشد.

پیشگیری از آلزایمر و درمان آن

بیماری‌های نورودژنراتیو به بیماری‌هایی گفته می‌شود که به‌صورت پیش‌رونده موجب اختلال در عملکرد سلول‌های عصبی می‌شوند و با افزایش سن، بیشتر شیوع می‌یابند. آلزایمر عامل اصلی بروز زوال عقل و شایع‌ترین بیماری نورودژنراتیو است. متأسفانه بیماری آلزایمر هنوز درمان قطعی ندارد بنابراین پیشگیری از آن اهمیت مضاعفی پیدا می‌کند. کورکومین توانایی عبور از سد خونی مغزی را داراست و می‌تواند تأثیرات مثبتی در مغز بر جای بگذارد.

خواص زردچوبه برای پوست

استفاده از زردچوبه به صورت موضعی برای درمان خارش پوست، گزش زالو، آکنه، پسوریازیس، بیماری‌های التهابی پوست، زخم‌های پوستی، تورم و التهاب پوستی ناشی از پرتودرمانی مفید است. به‌علاوه، اضافه کردن زردچوبه یا مکمل زردچوبه به رژیم غذایی، برای برخی شرایط مثل لیکن پلان پوستی و لوپوس اریتماتوز سیستمیک مفید است.

پیشنهاد مطالعه: شما را دعوت می‌کنیم به مطالعه مطلب ارزشمند با این گیاه درمانی و معجزه‌گر آشنا شوید!

بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

۹ راه ساده و کم خرج برای پیشگیری از سرطان که باید بدانید

تمرکز روی رفتار‌های سالم موثرترین راه برای کاهش خطر سرطان است. در این مطلب از مجله دلتا با…