آیا زن در مدت ازدواج موقت ارث می‌برد؟

۸
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
صیغه یا ازدواج موقت یا نکاح منقطع نوعی ازدواج است که در آن مواردی مانند: مقدار مهریه، مدت صیغه، تاریخ پایان، تعداد و مذهب باید ذکر شود.
ارث زن در عقد موقت

در ماده ۸۶۴ قانون مدنی آمده است: از جمله اشخاصی که به موجب سبب ارث می‌برند هر یک از زوجین است که در حین فوت دیگری زنده باشد. در این نوشتار از مجله دلتا به موضوع ارث زن در عقد موقت می‌پردازیم.

آیا مرد در مدت عقد موقت باید نفقه بپردازد؟

با توجه به قانون، زن در دوران عقد موقت حق نفقه ندارد. در دو صورت زن حق نفقه دارد اول اینکه شرط شده باشد یا آن‌که عقد مبنی بر آن جاری شده باشد.

با توجه به این ماده مشخص می‌شود که عدم پرداخت نفقه در دوران عقد موقت یا صیغه جرم محسوب نمی‌شود.

ارث بردن زن

ارث بردن زن در مدت عقد موقت

ماده ۹۴۰ نیز در رابطه با ارث بردن زوجین است. در آن نیز عبارت عقد دائم ذکر شده است و گفته شده که اگر زوجین ممنوعیتی برای ارث بردن نداشته باشند از همدیگر ارث می‌برند.

اما سوالی که مطرح می‌شود این است که آیا این ماده در مورد ارث بردن زن در عقد موقت نیز صدق می‌کند؟

اگر ما مفهوم مخالف این ماده را نیز به‌دست آوریم متوجه این موضوع می‌شویم که زوجه در عقد موقت نمی‌تواند سهم‌الارث داشته باشد و ارث در عقد موقت شامل زوجه نمی‌شود، همان‌طور که از گرفتن نفقه محروم است و فقط می‌تواند مهریه مشخص شده در قرارداد عقد موقتش را اخذ کند.

اما با این وجود، زوج می‌تواند در وصیتش، مالی را برای زوجه قرار دهد و مانعی برای این اقدام وجود ندارد ولیکن همان‌طور که می‌دانیم و در قانون مدنی آمده است، تا ثلث مال می‌تواند وصیت شود و تا آن مقدار نافذ است، اگر زوج بیشتر از آن‌ را وصیت کرده باشد غیرنافذ است و ورثه باید آن‌ را تنفیذ کنند و این با ارث در عقد موقت متفاوت است.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با نکات حقوقی در این زمینه، آیا در طلاق توافقی زن باید مهریه خود را ببخشد؟ مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

آیا شوهر اجازه فروش جهیزیه زن را دارد؟

زن مالک وسایلی است که با خود به خانه مشترک می‌برد و تا زمانی که زوجین در کنار هم زندگی کنن…