طلاق توافقی بدون پرداخت مهریه چه شرایطی دارد؟

۱۱
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
زوجین اگر از همان ابتدا در مورد مسائل مهمی مانند مهریه، حضانت فرزند، نفقه و سایر موارد به توافق برسند، امکان طلاق توافقی برایشان وجود خواهد داشت.
بخشش مهریه در طلاق توافقی

مهریه در طلاق توافقی از مهم‌ترین مسائلی است که زوجین باید در زمان طلاق توافقی نسبت به آن آگاه باشند و در موردش تصمیم بگیرند. در این نوشتار از مجله دلتا به موضوع بخشش مهریه در طلاق توافقی می‌پردازیم.

طلاق توافقی چیست؟

طلاق توافقی یکی از دعاوی مربوط به طلاق است که در سال‌های اخیر افزایش زیادی پیدا کرده است.

در این نوع طلاق زن و مرد در همان ابتدا درباره مسائل مهمی مانند نفقه، مهریه، حضانت فرزند و غیره با هم توافق می‌رسند. زمانی‌که زوجین در مورد تمام مسائل به توافق برسند، دادگاه بر همان اساس برایشان گواهی عدم سازش صادر می‌کند.

اما در مورد طلاق غیرتوافقی پروسه قانونی کمی طولانی‌تر است. دادگاه علاوه بر رسیدگی به طرح دعوای طلاق، سعی در رفع اختلافات زوجین خواهد داشت.

بخشیدن مهریه در ازای حق طلاق

در مواقعی که زوجین قصد دارند بدون پرداخت مهریه از هم جدا شوند، خانم مهریه‌اش را به آقا می‌بخشد.

خانم در ازای بذل مهریه از آقا حق طلاق یا همان وکالت در طلاق را دریافت می‌کند تا خیالش نسبت به انجام شدن طلاق حتی در صورت مخالفت همسرش راحت باشد.

بخشش مهریه در طلاق

طلاق توافقی بدون پرداخت مهریه

مهریه در طلاق توافقی بر خالف تصور عامه وجود دارد و بدون تعیین و تکلیف کردن مهریه، اجرای طلاق توافقی امکان‌پذیر نیست. بنابراین در طلاق توافقی می‌توان مهریه را کامل پرداخت کرد، می‌توان بخشی از مهریه را پرداخت کرد و بخشی از آن بخشیده شود یا به‌طور کامل توسط خانم به آقا بخشیده شود.
پس همان‌طور که گفته شد طلاق توافقی بدون پرداخت مهریه هم امکان‌پذیر است ولی مشروط بر اینکه خانم با اراده خودش تصمیم به بخشیدن مهریه کند.

بخشش مهریه

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با نکات حقوقی در این زمینه، چگونه زن نفقه خود را از شوهر بگیرد؟ مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

چه نوع خیانتی باعث طلاق می شود؟

طلاق گرفتن به دلیل خیانت یکی از بیشتر پرونده‌ها را در دادگاه به خود اختصاص داده است. در شر…