میزان سلامت خود را با این آزمون ساده بسنجید

۷
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
اگر چهار ستون بدنتان سالم است اما نمی‌توانید ۲۰ ثانیه یا بیشتر روی یک پا بایستید ممکن است مشکلات پنهان سلامتی داشته باشید.
نداشتن تعادل

نداشتن تعادل ممکن است دلایلی از جمله آسیب عروق خونی کوچک در مغز و کاهش توانایی درک موقعیت داشته باشد. برخی از بیماری‌ها مانند پارکینسون، سکته مغزی یا بیماری آلزایمر هم باعث می‌شوند توانایی ایستادن روی یک پا را از دست بدهید. یائسگی یا افسردگی هم ممکن است از دلایل دیگر باشند. با مجله دلتا همراه باشید تا بیشتر با این آزمون سلامتی آشنا شوید.

نداشتن تعادل به چه معنا است؟

 • تحقیقات نشان داده که توانایی افراد برای ایستادن روی یک پا نشان‌دهنده‌ میزان سالم بودن آن‌ها است و بهتر شدن در ایستادن روی یک پا به‌صورت بالقوه ممکن است به‌تناسب اندام بینجامد و طول عمر را زیاد کند.
 • طبق شواهد موجود ایستادن روی هر پا برای یک دقیقه، سه بار در روز می‌تواند در افراد بالای ۷۰ سال به بهبود تراکم معدنی استخوان ران کمک کند. تراکم معدنی قوی‌تر استخوان ران به این معنا است که اگر زمین بخورید احتمال شکستگی کمتر است.
 • توانایی ایستادن روی یک پا با افزایش سطح فعالیت بدنی و کاهش خطر زمین خوردن مرتبط است و با کیفیت و طول عمر نیز ارتباط دارد.

عوارض دراز کشیدن و نشستن طولانی

نشستن یا دراز کشیدن در بیداری، صرف‌نظر از میزان فعالیت بدنی متوسط یا شدید، گاهی موجب کاهش قدرت عضلات، خطر زمین خوردن و کاهش عملکرد بدنی می‌شود. افرادی که به مدت طولانی می‌نشینند بیشتر در معرض ابتلا به دیابت نوع ۲، افزایش قطر دور کمر و چاقی هستند.

میزان سلامت خود را با این آزمون ساده بسنجید

چرا ایستادن روی یک پا اهمیت دارد؟

داده‌ها نشان می‌دهند که زمان ایستادن روی یک پا برای مردان و زنان در سنین مختلف تغییر می‌کند.

بدن انسان در حالت ایستاده ذاتا ناپایدار است. برای کودک انسان دو سال زمان لازم است تا به حدی از تطبیق برسد که بتواند خودش را روی دو پا نگه دارد.

هرچه فعالیت بدنی ما بیشتر باشد احتمال داشتن تعادل مناسب ما نیز بیشتر خواهد بود و البته مزایای فیزیکی، روانی و اجتماعی وسیع‌تر فعالیت بدنی منظم به‌خوبی شناخته شده است. حالت خمیده بدن ایستادن روی یک پا را دشوارتر می‌کند.

آیا باید ایستادن روی یک پا را شروع کنم؟

شما می‌توانید توانایی خود را برای ایستادن روی یک پا در هر سنی افزایش دهید و تعادل خود را بهبود ببخشید. اگر دارای بیماری عصبی هستید این امر چالش‌برانگیزتر خواهد بود، اما مطالعات نشان داده است که پس از ورزش در بسیاری از شرایط، تعادل بهبود یافته و در بسیاری موارد دیگر زمین خوردن را کاهش می‌دهد.

ایستادن روی یک پا با چشمان بسته می‌تواند بسیار چالش‌برانگیز باشد. این حرکت اما ارزش تمرین کردن را دارد زیرا به تعادل ما در طولانی‌ مدت کمک می‌کند و خطر زمین خوردن را کاهش می‌دهد. با چشمان باز بدن تنبل می‌شود و بر بینایی تکیه می‌کند تا به حفظ تعادل خود کمک کند. اگر بینایی را حذف کنید، دیگر حواس بهتر کار خواهند کرد.

در مقایسه با ایستادن روی یک پا با چشمان باز، اکثر مردم با چشمان بسته این کار را برای مدت کوتاه‌تری می‌توانند انجام دهند، اما با گذشت زمان پیشرفت خواهند کرد.

آزمون تعادل

پیشنهاد مطالعه: مطلب کوچک کردن شکم با ترفندهای طلایی و آسان را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
 • فیستول چیست

  فیستول چیست؟

  در ادامه به شما خواهیم گفت فیستول چیست؟ چه علت و علائمی دارد و به بررسی بیشتر این بیماری م…
 • غذاهایی فشار خون را پایین می آورند

  غذاهایی که فشار خون را پایین می‌آورند

  برای درمان فشار خون باید سبک زندگی خود را تغییر دهید. مجله دلتا در این مطلب به شما می‌گوید…
 • انواع عرقیات گیاهی برای کنترل و تنظیم قند خون

  عرقیات گیاهی مفید برای بیماران دیابتی

  بیماران دیابتی باید به تغذیه خود اهمیت دهند. انواع عرقیات گیاهی برای کنترل و تنظیم قند خون…
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

فیستول چیست؟

در ادامه به شما خواهیم گفت فیستول چیست؟ چه علت و علائمی دارد و به بررسی بیشتر این بیماری م…