پنج دلیلی که در معاملات ملکی با شکست مواجه می‌شوید

۴
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
روزانه تعداد زیادی معاملات مسکن انجام می‌شود. سوال اینجاست که آیا تمامی افراد از معامله‌ای که انجام داده‌اند، راضی هستند یا خیر؟
شکست در معاملات ملکی

متاسفانه برخی از افراد از معاملات مسکن خود رضایت ندارند و ادعا می‌کنند که اگر زمان به عقب بازگردد هیچ گاه چنین کاری نمی‌کنند. عجله، خوش بینی، نداشتن اطلاعات کافی و… از جمله مواردی است که در نهایت به ناکامی در معاملات مسکن منجر می‌شود. در این نوشتار از مجله دلتا به موضوع شکست در معاملات ملکی می‌پردازیم.

چرا نباید عجله کنیم؟

درست است که پیدا کردن مسکنی مطابق با بودجه و سلیقه، کاری زمان‌بر است و انرژی زیادی را نیز طلب می‌کند.

اما حتی اگر در انتخاب ملک تحت فشار عوامل بیرونی قرار داشته باشید هم نباید عجولانه رفتار کنید.

قطعا چنین موردی دلیل منطقی برای عجله در خرید نخواهد بود. شما باید پیش از خرید به خوبی ملک مورد نظر را بررسی کنید.

اگر از تحقیق و بررسی در مورد ملک مورد نظر بگذرید، بی‌شک خیلی زود پشیمان خواهید شد.

 چرا نباید بیش از اندازه خوش‌بین باشیم؟

خوش‌بینی درمعاملات مسکن یکی از عوامل شکست و ناکامی خواهد بود. هیچ‌گاه به زمان‌هایی که درقرارداد برای انجام تعهدات ذکر می‌شود، بی‌توجه نباشید.

متاسفانه برخی از افراد به دلیل این بی‌توجهی خسارات زیادی را متحمل می‌شوند. همواره این را به خاطر داشته باشید که فروشنده در فروش بسیار سریع عمل می‌کند. او می خواهد با تعیین زمان‌های کوتاه در قرارداد، خیلی زودتر به پول برسد. اگر شما خریدار هستید باید حسابی حواس خود را جمع کنید.

 گرفتاری در دام اوکازیون‌ها به چه معناست؟

برخی از افراد وقتی متوجه می‌شوند که یک ملک از قیمت بسیار پایینی برخوردار است، تصور می‌کنند که یک ملک اوکازیون پیدا کرده‌اند. در صورتی‌که در بسیاری از مواقع علت این قیمت پایین مشکلات موجود در ملک است که از چشم مشتریان پنهان مانده است.

مثلا ممکن است ملکی را پیدا کنید که در اطرافش پروژه‌های مزاحم وجود دارد یا در رهن بانک است یا از دسته املاک موقوفی، وراثتی یا وکالتی به شمار می‌رود.

توانایی احیای حق خود را داشته باشید!

تصور کنید که شما یک طرف معامله هستید و اگر در احیای حق خود هوشیارانه عمل نکنید، متضرر می‌شوید.

اما در صورتی‌که بتوانید از حق و حقوق خود دفاع کنید، بهره‌برداری درستی از معاملات مسکن داشته‌اید. خرید و فروش ملک یکی از بزرگ‌ترین معامله‌هایی است که هر فردی در زندگی‌اش انجام می‌دهد.

پس بهتر است تا رودربایستی را کنار بگذارید و از حق خودتان دفاع کنید. متاسفانه رودربایستی یکی از آفت‌های معاملات به حساب می‌آید.

توصیه می‌کنیم پیش از معامله از فروشنده بخواهید اصل سند را به منظور رویت به شما ارائه دهد.

از این کار خجالت نکشید. چون این کار حق طبیعی شماست. بهتر است پیش از معامله نسبت به بررسی مدارک هویتی مالک و گفت‌و‌گو و سوال و جواب با همسایگان هم اقدام به عمل آورید.

معاملات ملکی

 اعتماد بی دلیل در معاملات ملکی، موجب شکست می‌شود!

اگر قصد معامله مسکن دارید، باید اعتماد را کنار بگذارید. حتی اگر طرف دیگر قرارداد برادر شماست، به دلیل اعتماد به وی از حقوق خود نگذرید!

در هر مرحله‌ای از معامله که قرار دارید، بابت هر پرداختی که انجام می‌دهید، از طرف مقابل خود رسید دریافت کنید. این را هم بدانید که تمام اسناد مرتبط باید در حضور شما امضا شوند.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب پرداخت شارژ ساختمان بر عهده مالک است یا مستاجر؟  را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

نکات بسیار مهم که هنگام خرید خانه وام‌ دار باید بدانید

این روزها به دلیل افزایش قیمت خانه و بودجه کم افراد، مرد اقدام به خرید خانه های وام دار می…