دریای عجیبی که می‌توانید روی آن راه بروید

۱۲
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
دریای مرده یکی از عجیب‌ترین آب‌های جهان را دارد، در واقع در این دریا هیچ کسی غرق نمی‌شود حتی اگر اصلا بلد نباشد شنا کند!
دریای مرده در اردن

مطمئنا شنیدن همین جمله برای قلقلک دادن کنجکاوی شما کافی است. درباره این دریا هم در سنت‌های اسلامی و هم در سنت‌های مصریان باستان گفته شده است و یکی از عجیب‌ترین مواردی که درباره آن وجود دارد، اشکال نمکی دریای مرده است. در این مطلب از مجله دلتا شما را با دریای مرده در اردن آشنا خواهیم کرد.

دریاچه مرده در اردن

دریای مرده در اردن

دریای مرده در حقیقت یک دریاچه نمک است که نسبت به دریاچه‌های معمولی دیگر در دنیا، دارای غلظت نمک و مواد معدنی بیشتری است. علت نامگذاری این دریاچه به این دلیل است که به خاطر شوری زیاد آب، هیچ‌گونه موجود زنده میکروسکوپی در آن قادر به رشد کردن و زنده ماندن نیست. تنها تعداد کمی باکتری و قارچ می‌توانند در این آب‌ها زندگی کنند.

چطور می‌توان روی آب راه رفت؟

ممکن است برایتان سوال باشد که چرا کسی در این دریا غرق نشده و نمی‌شود؟ در جواب باید گفت که آب دریای مرده به خاطر وجود نمک زیاد، به اندازه‌ای غلیظ است که غیر ممکن است کسی در آن غرق شود. به همین دلیل به هر عمق از آن که بروید روی آب می‌مانید.

هر وزنی که داشته باشید می‌توانید روی آب شناور بمانید و با خیال راحت روزنامه‌تان را بخوانید یا ترانه مورد علاقه‌تان را گوش کنید. کاری که گردشگران این منطقه انجام می‌دهند. همین مورد، دریای مرده را به جالب‌ترین و جذاب‌ترین جاذبه توریستی منطقه تبدیل کرده است. درست است که به دلیل زیر آب رفتن غرق نمی‌شوید، اما باید بدانید حرکت کردن در آب دریای مرده سخت است.

دریای مرده کجاست

آب این دریاچه از کجا تامین می‌شود؟

آب این دریاچه شور از رود اردن تغذیه می‌شود اما هیچ خروجی‌ای ندارد و به همین دلیل نمک‌های موجود در آن روی هم انباشته می‌شوند و باعث بوجود آمدن اشکال نمکی دریای مرده می‌شوند.

در واقع در اشکال نمکی دریای مرده میلیاردها اتم به وسیله طبیعت منحصر بفرد در کنار هم قرار گرفته و بلورهای حیرت‌آوری را به وجود آورده‌اند. شاید شگفت‌انگیزترین این اشکال را بتوان قارچ‌های نمکی دانست که روی پایه‌هایی از نمک ایستاده‌اند و سرهای آن‌ها از آب بیرون آمده است.

پیشنهاد مطالعه: شما را دعوت می‌کنیم به مطالعه مطلب ارزشمند استخر شیطان، خطرناک‌ترین استخر تاریخ!
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

زیباترین نقاط تهران در پاییز

در این مطلب از مجله دلتا می‌خواهیم جاهای دیدنی تهران در پاییز را معرفی کنیم؛ جاهایی که ساع…