چرا خواب شب مهم است؟ (+ویدئو)

۰
0
زمان مطالعه: < 1 دقیقه
چرا باید شب‌ها هشت ساعت بخوابیم؟
خواب شب

زرافه خواب شب ندارد و روزها چند بار چرت می‌زند؛ در عوض شب‌ها تا صبح از برگ درختان بلند می‌چرد. آدمیزاد بخواهد چنین رویه‌ای را پیش بگیرد، از فرط خستگی با سر زمین می‌خورد؛ زیرا روند تکاملی انسان ایجاب می‌کند که شب بخوابد.

دانشمندها هنوز هم آن‌چنان که باید متوجه نشده‌اند چرا باید در شبانه‌روز هفت تا نه ساعت بخوابیم. دانشمندان می‌گویند خوابیدن برای انسان نوعی رفتار تکاملی است که باعث می‌شود به این ترتیب سازگار شود و زنده بماند. چراکه انسان اولیه اگر شب‌ می‌خوابید، در روز هوشیارتر و سرزنده‌تر بود و احتمال شکار شدنش به حداقل می‌رسید.

خواب شب به بدن فرصتی می‌دهد تاثیرات محیطی و سموم متابولیکی را از بین ببرد و سلول‌های مغزی جدید تولید کند. در خواب روان آدمی هم استراحت می‌کند. همچنین وقتی بیدار هستیم، مغز هورمون‌هایی ترشح می‌کند که به خستگی مفرط منجر می‌شود.

با خواب شبانه بدن این هورمون‌ها را پاکسازی می‌کند. اگر بخواهید مثل زرافه بخوابید، در واقع دستور بدن را برای استراحت نادیده گرفته‌اید. حالا اگر روزها هم احساس خستگی دست داد، می‌توانید چرت بزنید؛ اما یادتان باشد در شبانه‌روز باید حداقل هشت ساعت بخوابید.

بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

فشارخون خود را فقط با بوییدن و خوردن این میوه کاهش دهید!

مواد مغذی موجود در سیب باعث شده تا این میوه طیف وسیعی از فواید سلامتی را داشته باشد. با خو…