زن از شوهرش چه اموالی را به ارث می‌برد؟

۱۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
زن در صورت فوت همسرش اموال منقول و غیر منقولی را از او به ارث می‌برد.
اموالی که زن از آن ارث می برد

ارث موضوعی قانونی است که اعضای خانواده متوفی از او ارث می‌برند و بر اساس این قانون زن به عنوان همسر متوفی مستحق یک چهارم در صورت نداشتن فرزند یا یک هشتم از اموال مرد در صورت داشتن فرزند است. در این نوشتار از مجله دلتا به موضوع اموالی که زن از آن ارث می برد می‌پردازیم.

زن از شوهرش چه اموالی را به ارث می‌برد؟

مطابق با قانون ارث، زن اموال مختلفی را می‌تواند به ارث ببرد، البته این موضوع بسیار مهم است، چراکه در مقدار سهم زن تاثیر دارد.

زن در صورت داشتن فرزند یک هشتم از عین اموال منقول مانند خودرو، موتور و … را به ارث خواهد برد. او یک هشتم از قیمت اموال غیرمنقول مانند خانه، باغ، مغازه و غیره اعم از عرصه یا تمام زمین و اعیان یا ساختمان را ارث می‌برد، البته در صورتی که زوج هیچ فرزندی نداشته باشد، سهم زن یک چهارم از تمامی اموال خواهد بود.

ارث زن

بر همین اساس لازم است پس از مرگ شوهر، علاوه بر اموال منقولی که تقسیم می‌شود، اموال غیر منقول قیمت‌گذاری شوند و یک چهارم یا یک هشتم از این قیمت به زن داده شود.

بر اساس ماده ۹۴۸ قانون مدنی این امکان به زن داده شده که حق خود را از عین اموال بگیرد، پس وی می‌تواند در مرحله اول، ورثه را از طریق دادگاه اجبار به قیمت‌گذاری و دریافت سهم خود کند، در صورت امتناع ورثه، براساس رویه قضایی موجود زن می‌تواند سهم مشاع خود را از عین یعنی خود زمین و خانه تملک کند.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب در صورت عدم همکاری ورثه برای تقسیم ارث چه باید کرد؟  مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

در معاملات ملک مراقب کلاهبرداری‌ها باشید

کلاهبرداری‌های ملکی از دیرباز در کشور به عنوان یکی از جرایم معمول کلاهبرداری رایج بوده است…