چشمه‌های رنگارنگ با خواص درمانی اعجاب‌‌انگیز!

۶
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
متاسفانه اکثر ما تنها در کشورهای دیگر به دنبال جاذبه‌های طبیعی و زیبا هستیم، اما غافل از این‌که آب در کوزه و ما گرد جهان می‌گردیم!
چشمه‌ های هفت رنگ باداب سورت

کشور عزیزمان ایران، دارای چهار اقلیم مختلف است و در هر گوشه از خود، جاذبه‌ای طبیعی و زیبا دارد که منتظر است ما را با آن شگفت زده کند. باداب سورت دقیقا یکی از همان جاذبه‌های تماشایی طبیعی است که صحبت آن را ‌کردیم. باداب سورت، این شگفتی طبیعت ایران، یکی از منحصر به فردترین پدیده‌های طبیعی است که نمونه آن را تنها می‌توانید در کشور ترکیه بیابید. پس اگر شما نیز کنجکاو شده‌اید، با مجله دلتا همراه شوید تا این چشمه‌ های هفت رنگ باداب سورت را بهتر بشناسید.

آشنایی با چشمه باداب سورت

باداب سورت نام یکی از جاذبه‌های دیدنی و منحصر به فرد ساری است که بین ساری و سمنان قرار دارد. این جاذبه از چندین چشمه زیر زمینی مختلف تشکیل شده است. اما این تمام داستان نیست. باید بدانید که هر یک از این چشمه‌ها دارای طعم، رنگ، بو و حتی خواص منحصر به فرد خود هستند.

چشمه باداب سورت

ویژگی‌های چشمه باداب سورت

گفتنی است که چشمه‌ های هفت رنگ باداب سورت دارای خواص درمانی بسیار متعددی است و همانطور که اشاره کردیم، به دلیل تفاوت جنس آب‌ چشمه‌هایی که از دل خاک می‌جوشند، هر یک از حوضچه‌ها حتی خواص درمانی منحصر به فردی نیز دارند. بسیاری از بازدید کنندگان، برای درمان دردهای عضلانی و روماتیسم عازم باداب سورت می‌شوند. برخی از این حوضچه‌ها دارای خواص ضد عفونی کنندگی هستند و شما با آب تنی در آن می‌توانید سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنید.

باداب سورت برای رماتیسم

چشمه‌های رنگارنگ با خواص متفاوت

همانطور که اشاره کردیم، این جاذبه تماشایی و چشم نواز از ترکیب چندین و چند چشمه مختلف به وجود آمده است. خوشبختانه شما می‌توانید از انواع این چشمه‌ها بازدید کنید و به سراغ سر چشمه آن‌ها بروید!

  • چشمه سیاه تیل: چشمه سیاه تیل همان چشمه‌ای است که در کنار آن، مواد سیاه رنگی را مشاهده می‌کنید. این مواد سیاه رنگ لجن‌های طبیعی هستند و حکم یک ماده کاملا درمانی را دارند. مردم محلی از این لجن برای لجن درمانی و کاهش درد‌های عضلانی استفاده می‌کنند.
  • اکسیر حیات: در این بخش حدود ۱۱ چشمه وجود دارد که متاسفانه در حال حاضر فقط شش چشمه جوشان هستند و پنج چشمه دیگر آب زیادی ندارند. نکته جالب توجه در مورد چشمه‌های اکسیر حیات این است که آب این چشمه‌ها دقیقا همانند نوشابه، گاز دارند و نارنجی و ترش مزه هستند!
  • چشمه ترش. اگر این پلکان رنگارنگ را همینطور بالا بروید، به سر چشمه آب‌های ترش قرمز و نارنجی رنگ خواهید رسید. هرچه پیش می‌روید، رد رسوب نارنجی و قرمز روی زمین بیشتر و بیشتر می‌شود و این نشان دهنده آن است که مسیر درستی را پیش گرفته‌اید. ترشی آب این چشمه‌ها از نام آنها پیداست و گفتنی است که رنگ خود را نیز مدیون وجود رسوبات آهن طبیعی هستند.
  • چشمه شور. چشمه شور جزو پر آب‌ترین چشمه‌های باداب سورت محسوب می‌شود و حدود ۱۵ متر قطر دارد. آب حوضچه‌ شور، بسیار شور است و دور تا دور آن را رسوبات سیاه رنگی که همان لجن‌های درمانی هستند، فرا گرفته‌اند. این چشمه بیشترین خاصیت درمانی را دارد و بسیاری از بازدید کنندگان، با امید کاهش درد‌های عضلانی و روماتیسم، وارد آن می‌شوند.

پیشنهاد مطالعه: شما را دعوت می‌کنیم به مطالعه مطلب ارزشمند سفر به روستای نفرین شده که اهالی آن کوتوله شده‌اند!

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

بهترین جاها برای عکاسی در تهران

برای عکاسی در تهران گزینه‌های زیادی دارید؛ جاهایی پر از سوژه‌های مختلف که پای هر عکاسی را …