قیمت خانه در تهران چرا گران شد؟

۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
اگر قیمت یک مترمربع زمین در جنوب تهران را با شمال پایتخت مقایسه کنیم، متوجه اختلاف 7 برابری قیمت خانه در تهران می‎شویم.
قیمت خانه در تهران

قیمت خانه در تهران به دلایل متعددی بالا رفت و بسیار گران شد؛ طوری که اگر همه شرایط خرید مسکن را هم‎اکنون داشته باشید، حداقل تا ۵ سال آینده امکان خرید یک واحد آپارتمانی را نخواهید داشت. عوامل ریز و درشتی در این جریان نقش داشته‎اند که در این مقاله اختصاصی مجله دلتا آن‎ها را بررسی می‎کنیم.

قیمت خانه در تهران چرا گران شد؟

  • بالا رفتن عجیب و غریب قیمت مصالح ساختمانی، که به تبع آن قیمت ساخت و ساز هم بالا رفت و قیمت نهایی خانه نوساز چند برابر قیمت واقعی آن شد. تهیه مصالح ساختمانی از آغاز تا پایان فرایند ساخت شامل: آهن، میلگرد، ایزوگام، قیر، گچ، سنگ، آجر، خاک، سیمان، چوب، پروفیل در و پنجره و دیگر مصالح کاربردی ساختمان می‎شود. آمارها نیز افزایش ۴۹.۱ درصدی قیمت مصالح ساختمانی نسبت به تابستان سال گذشته را نشان می‎دهد.

قیمت خانه در تهران

  • قیمت زمین نیز به‎طور بی‎سابقه افزایش یافت. طبق گفته کارشناسان مسکن، نزدیک به ۶۰ درصد قیمت آپارتمان، مربوط به قیمت زمین است. به‎طور مثال اگر قیمت یک مترمربع زمین در جنوب تهران را با شمال پایتخت مقایسه کنیم، متوجه اختلاف ۷ برابری قیمت خانه در تهران می‎شویم.
  • برخی از کارشناسان نبود ثبات اقتصادی را که ارتباطی مستقیم با سیاست‎گذاری حوزه مسکن و آلودگی فضای کسب و کار دارد، عامل موثر این تغییر قیمت می دانند.
  • مردم نیز در این شرایط بحران اقتصادی به افزایش قیمت مسکن، دامن زده اند. خیلی‎ها ترسیده‎اند که با وجود این همه تورم، از ارزش دارایی و اموال‎شان کم نشود، به همین علت به سمت بازار مسکن روی آورده‎ و کوشیده‎اند با تبدیل سرمایه خود به کالایی که ارزش خود را حفظ کند، میزان سرمایه های خود را بالا ببرند. و در این بازارها، چه کالایی بهتر از مسکن می‎تواند پاسخگوی این دسته از سرمایه‎گذاران باشد؟

برای خواندن مطالب بیشتر در زمینه  خبر و گزارش و اخبار مسکن از مجله دلتا، دیدن کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در گزارش های ملکی

همچنین بخوانید

این گیاهان آپارتمانی مخصوص خانه‌های تاریک هستند

شاید گاهی با خرید یک گیاه آپارتمانی و انتقال آن به محیط کم نور خانه، شاهد از بین رفتن آن ش…