آیا با جواب دادن به توهین دیگران مجرم شناخته می‌شویم؟

۵
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
توهین کردن در قانون جرم به‌حساب می‌آید؛ اما اگر کسی به ما توهین کند، می‌توانیم جواب توهین او را با اهانت متقابل بدهیم؟
جواب دادن به توهین دیگران

توهین از جمله شایع‌ترین مصادیق ارتکاب جرم علیه حیثیت و حرمت افراد است در این مطلب از مجله دلتا به موضوع جواب دادن به توهین دیگران می‌پردازیم.

همه انسان‌ها به‌صرف انسان بودن و فارغ از هر گونه امتیاز خاص اجتماعی، حقوقی دارند که باید از جانب دیگر همنوعان محترم شمرده شود و مورد تعرض قرار نگیرد. از جمله، جان و مال و آبروی اشخاص مصون از تعرض است و در صورتی‌که این حقوق رعایت نشود، با رعایت شرایطی امکان مجازات شخص نقض‌کننده حقوق فراهم خواهد بود.

توهین به دیگران

جرم توهین می‌تواند به شکل گفتار،کردار،نوشتار و حتی اشارات دست و چشم و نظایر آن باشد.بدین ترتیب اعمالی مثل آب دهان روی کسی انداختن،هل دادن تحقیر‌آمیز یا برداشتن خشونت‌آمیز کلاه یا روسری از سر شخصی محترم و پرتاب کردن آن به زمین با توجه به اینکه عرفا باعث تخفیف و تحقیر شخص است توهین کیفری محسوب می شود.

جواب دادن به توهین دیگران

برای مثال چنانچه فردی به منزل شما مراجعت کرده و به خانواده شما با الفاظ یا اعمالی توهین نموده باشد، این امکان برای شما وجود خواهد داشت تا علیه وی شکایت از باب توهین و تهدید مطرح نمایید.
چنانچه شما نیز توهینی به آن فرد کرده باشید، آن فرد می‌بایست اقدامات قانونی انجام دهد. به عبارت دیگر صرف مورد توهین واقع شدن مجوز این نخواهد بود که آن شخص هم توهین یا تهدید نماید.
جواب دادن به توهین

رویه پیگیری کیفری

در صورت وقوع جرم توهین، قربانی جرم یعنی کسی که به او توهینی روا داشته شده است، باید برای پیگیری موضوع و تحت تعقیب قرار دادن کسی که اقدام به توهین کرده است به دادسرای محل وقوع جرم مراجعه و با ابراز دلایل خود از جمله شهادت شهود موضوع را ثابت و متهم را به مجازات قانونی محکوم کند.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب آنچه مردان در مورد ازدواج و مهریه باید بدانند  را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

نکات فسخ قرارداد ملکی

نکات فسخ قرارداد ملکی …