مشکلات حقوقی در معاملات ملکی که لازم است بدانید

۳
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
خرید و فروش ملک با وکالت نامه مانند معاملات دیگر محاسن و معایبی دارد.
مشکلات ممکن در معاملات با وکالتنامه

دو طرف معامله زمانی تصمیم به انجام معاملات وکالتی می‌گیرند که می‌خواهند معامله‌ای راحت و بی‌درد‌سر و به دور از هر‌گونه هزینه اضافی انجام دهند؛ گاهی هم عدم دخالت در معامله دلیلی است تا معامله به‌صورت وکالتی صورت پذیرد. در این مطلب از مجله دلتا به موضوع مشکلات ممکن در معاملات با وکالتنامه می‌پردازیم.

معایب خرید و فروش ملک با وکالتنامه

  • وکالتنامه با فوت یا از دست دادن سلامت عقلی یکی از طرفین از بین می­‌رود: زمانی‌که یکی از طرفین بعد از معامله فوت کند یا سلامت عقلی خود را از دست بدهد وکالتنامه فسخ می­‌شود. سلامت عقلی منظور دیوانگی، آلزایمر یا دیگر بیماری­‌های مرتبط با عقل انسان است. در صورتی‌که قولنامه‌‌ای تنظیم نشود پس از مرگ فروشنده ملک به وارثین می‌­رسد. اگر خریدار نیز فوت کند ملک به فروشنده بازگرداننده می‌­شود.
  • ملک پس از فروش توقیف شود: ملکی که به‌صورت وکالتی خریداری می­‌شود در واقع از نظر قانون خریدار صاحب ملک شناخته نمی‌­شود. برای همین طلبکاران می­‌توانند از طریق قانون حکم توقیف ملک را بگیرند. اگر خریدار بتواند از طریق قانون اثبات کند که ملک را خریده است دادگاه حکم را فسخ می‌کند. البته این مراحل زمان‌­بر است و در این زمان ملک توقیف است و خریدار به آن دسترسی ندارد.
  • اختلافاتی که بین خریدار و فروشنده به وجود می‌­آید: در صورتی‌که پس از معامله بین خریدار و فروشنده مشکلی پیش آید فروشنده می‌­تواند مشکل ساز شود. فروشنده معامله بین خود و خریدار را منکر می­‌شود و ثمن معامله را درخواست می­‌کند. اگر خریدار مدرکی در مورد معامله نداشته باشد مجبور می‌شود بر اساس قانون ثمن را به فروشنده دوباره بدهد.

مشکلات معاملات وکالتی

  • فروشنده ملکی که با وکالتنامه به شخصی فروخته است را به شخص دیگری بفروشد: یکی دیگر از مشکلات معامله با وکالتنامه زمانی‌ است که فروشنده می‌­تواند ملک را به دیگری نیز بفروشد. زمانی که فردی ملکی را با وکالتنامه خریداری می­‌کند از نظر قانون صاحب ملک شناخته نمی‌­شود. فروشنده که هنوز صاحب ملک است اختیار فروش مال خود را به دیگری نیز دارد. برای همین لازم است قولنامه یا مبایعه‌نامه‌ای برای معامله بین طرفین تنظیم شود.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب با جرایم تلگرامی آشنا شوید مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

شرایط دریافت مهریه بدون داشتن رابطه زناشویی

بر اساس ماده ۱۰۸۲قانون مدنی به محض اینکه زن و مردی به عقد ازدواج یکدیگر در آمدند، زن مالک …