سند منگوله ‎دار به سند تک‎برگ تبدیل شود

۰
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
سند منگوله‎ دار که شکل قدیمی اسناد مالکیت است، به‎دلیل طرز تنظیمی که در گذشته داشت، دارای نقیصه‎هایی از جمله ناخوانی و ابهام در متن سند و اشتباه در متراژ ملک بود، که با رواج سند تک‎برگ این نقیصه جبران شد.
سند منگوله‎دار

سند منگوله‎ دار هرچند شکل قدیمی سند ملکی است، امروزه با توجه به افزایش معاملات و لزوم تبدیل سند منگوله ‎دار به سند تک‎برگ همچنان شاهد تعداد زیادی از املاک هستیم که دارای سند منگوله ‎دار هستند. در این مطلب قصد داریم جزئیات تبدیل سند منگوله دار به تک برگ را شرح دهیم .

اگر صاحب سند منگوله‎ دار هستید توصیه می‎شود تا نسبت به تبدیل آن به سند تک ‎برگ اقدام کنید زیرا متأسفانه سند منگوله‎ دار به راحتی  جعل می‎شود. اما سند تک‎برگ با ویژگی‎های منحصربه‎فردی که دارد  احتمال هرگونه جعل و سوءاستفاده را به حداقل رسانده است.

شاید در گذشته ملکی را خریداری کرده‎اید و پس از طی مراحل ثبت آن، سند منگوله‎دار دریافت کرده‎اید و اکنون  ضرورتی نمی‎بینید که  این سند را به سند تک برگ تبدیل کنید. در ادامه‎ی این مطلب  با  مزایای سند تک برگ آشنا می‎شوید.

مزایای تبدیل سند منگوله دار به تک‎برگ

در گذشته سند منگوله‎ دار بنا به دلایلی از امنیت و دقت کافی برخوردار نبود، بنابراین امکان هر گونه جعل و خلافی در آن وجود داشت. اسناد تک‎برگ با ویژگی‎های منحصربه‎فرد نسبت به سند منگوله ‎دار قدیمی از دقت و امنیت بالاتری برخوردارند و جعل این اسناد به سادگی امکان پذیر نیست.

آن‎جا که سند منگوله ‎دار به‎صورت دستی  نوشته می‎شد مشکلات رایجی از جمله: بدخط بودن، ناخوانا بودن و اصلاحات مکرر در سند ایجاد می‎شد. این موارد، خوانایی سند را تا حد زیادی مشکل می‎کرد. اما، این مشکلات در اسناد تک برگ حل شده است و افراد می‌توانند اطلاعات مربوط به ملک و مالک را به روشنی مطالعه کنند.

امروزه  ثبت اسناد تک‎برگ مکانیزه انجام می‎شود و می‌توان به راحتی از  جزئیات دقیق مالک و ملک مطلع شد. چنانچه مشکلی در مورد ملک یا صاحب آن وجود داشته باشد، تمام موارد  مشخص خواهد شد. ضمن این‎که با کمک اسناد تک‎برگ می‌توان اطلاعات مربوط به مالک و ملک را در هر  نقل و انتقال به روزرسانی کرد.

 

سند منگوله‎دار

سند تک‎برگ را می‎توان جداگانه برای چند شریک صادر کرد، این مورد یکی از مهم‎ترین مزیت‎ها نسبت به سند منگوله ‎دار است.

همان طور که دیده‎اید اسناد قدیمی صفحات زیادی داشتند، که با صدور سندهای تک‎برگ تعداد صفحات سند به حداقل میزان ممکن رسیده است.

در سند منگوله‎ دار ،کروکی و جزئیات ملک معلوم نبود اما در سندهای تک‎برگ با درج کروکی که از ملک در سند وجود دارد می‎توان به اطلاعات دقیقی از متراژ ملک دست یافت، ضمن این‎که از این طریق می‎توان مانع از تعرض به ملک شد.

سند منگوله‎ دار قدیمی که امکان صدور آن برای هر نفر وجود نداشت، به مرور زمان دچار فرسودگی  می‎شد تا حدی که گاهی خطوط، خوانایی خود را از دست  می‎دادند و کار جعل  سند را هموار می‎کردند. با صدور سند تک‎برگ  و امکان اختصاص یافتن آن به هر نفر، مشکل فرسودگی و دست به دست شدن سند برطرف می‌شود.

از آن‎جا که در اسناد تک‎برگ خبری از اصلاحات مکرر نیست، با مراجعه به این اسناد نمی‌توان به نقل و انتقالات قبلی ملک پی ‎برد. تمام نقل و انتقالات مربوط به اسناد تک‎برگی در سامانه ثبت اسناد درج شده است. برای کسب آگاهی از این موضوع باید به دفاتر ثبت اسناد مراجعه شود. این کار پیگیری سابقه‎ی ملک را آسان‌تر کرده است. ضمن این‎که اطلاعاتی که از سوی دفاتر اسناد رسمی ارائه می‌شوند، صد در صد قانونی، معتبر و قابل استناد هستند.

سند منگوله‎دار

چه کسانی باید سند منگوله‎دارشان را تعویض کنند؟

 بعضی براین باورند که هر سند منگوله‎ دار باید به سند تک‎برگ تبدیل شود، در صورتی که چنین نیست؛ تنها افرادی که پس از سال ۹۰ معامله ملکی منعقد کرده‎اند برای هر نقل و انتقالی به سند ملکی تک‎برگ نیاز دارند.

اگر ملکی را با سند تک‎برگ خریداری کرده‎اید نیاز به تعویض سند ندارید، البته تا زمانی که بخواهید ملک را به دیگری انتقال دهید.  توصیه می‎شود به منظور صرفه‎جویی در وقت و زمان خود، هنگام معامله‎ی ملک، مالک نسبت به تبدیل سند اقدام کند.

برای گرفتن سند ملکی تک‎برگ مراحلی لازم است سپری شود که در مطلب « مراحل دریافت سند تک برگ » به طور مفصل بیان شده است.

برای مطالعه‎ی بیشتر به نکات حقوقی ملکی، دانستنی های حقوقی ملکی، مجله دلتا مراجعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در دانستنی های حقوقی

همچنین بخوانید

دیوار بزرگ گرگان، دومین دیوار طولانی جهان

در دوران اوج ایران، دیواری بسیار بزرگ در گرگان وجود داشت که از نظر طول و استقامت با دیوار …