۷ اشتباه رایج قبل از خواب که باعث چاقی می‌شود!

۶
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
در حالی که مردم در سراسر جهان با تغییر سبک زندگی، معضلی به نام چاقی را تجربه می‌کنند، تصور بیشتر آن‌ها این است که یک رژیم غذایی فقیر و سبک زندگی بی‌حرکت، منجر به افزایش وزن در آن‌ها شده است.
ارتباط خواب و افزایش وزن

هنوز برای خیلی از افراد این نکته روشن نیست که بین ابتلا به چاقی و عادات غلط خواب، ارتباط بسیار تنگاتنگی وجود دارد. در این مطلب از مجله دلتا در خصوص ارتباط خواب و افزایش وزن صحبت می‌کنیم. همراه ما باشید.

ارتباط خواب و افزایش وزن

دیر غذا خوردن

مصرف مواد غذایی چند دقیقه قبل از خواب و در اواخر شب، منجر به افزایش سطح انسولین می‌شود. این روند خود کاهش تولید هورمون ملاتونین را به دنبال دارد و منجر به کاهش کیفیت خواب شبانه می‌شود. برای جلوگیری از بروز این مشکل، توصیه این است که مواد غذایی ۳ ساعت قبل از زمان خواب مصرف شوند.

قرارگیری در معرض نور شبانه

این وضعیت علاوه بر این‌که با انتشار و تولید ملاتونین تداخل دارد، باعث افزایش تولید هورمون کورتیزول نیز می‌شود. هورمون کورتیزول که مرتبط با استرس است، خود عاملی برای افزایش وزن شناخته شده و بیشتر منجر به افزایش چاقی شکمی می‌شود. خاموش کردن دستگاه‌های دیجیتال هنگام شب و تاریک نگه داشتن اتاق خواب برای بهبود کیفیت خواب شبانه توصیه می‌شود.

نوشیدن الکل در اواخر شب

متخصصان می‌گویند افرادی که الکل مصرف می‌کنند حتی با وجود ورزش کردن و رژیم گرفتن باز هم نمی‌توانند وزن خود را کاهش دهند چون این نوشیدنی پرکالری موجب افزایش چاقی شکمی می‌شود. متخصصان تغذیه تاکید کردند از آن‌جا که کالری‌های مایع نمی‌توانند احساس سیری ایجاد کنند، فرد به مصرف زیادتر آنها تمایل پیدا می‌کند و همین امر موجب افزایش وزن بیشتر می‌شود.

پیش از این پژوهشگران متوجه شده بودند که اعتیاد به الکل همان نقاطی از مغز را تحریک می‌کند که در مصرف افراطی نقش دارند و بنابراین این احتمال وجود دارد که اعتیاد به چنین موادی گرایش به پرخوری را برای فرد افزایش می‌دهد و خطر چاقی را در پی دارد.

ورزش شبانه

درست است که سبک زندگی بی‌حرکت خود عاملی برای ابتلا به چاقی محسوب می‌شود، ورزش بیش از حد هنگام شب نیز خود عاملی برای افزایش دمای بدن و سرکوب آزادی ملاتونین است. ورزش شبانه همچنین می‌تواند منجر به انتشار بیش از حد دوپامین و کورتیزول شود و مشکلات خواب را ایجاد کند. از انجام ورزش‌های سنگین ۳ ساعت قبل از خواب باید اجتناب کرد.

اتاق خواب گرم

اگر می‌خواهید راحت‌تر بخوابید، بهتر است درجه حرارت اتاق خوابتان را پایین بیاورید حتی اگر فرد سرمایی هستید. طبق تحقیقات جدید انسیتوی بین‌المللی سلامت وقتی در اتاق سر بخوابید بدن شما کالری بیشتری می‌سوزاند و این برای سلامت شما مفید است.

ساعات خواب نامنظم

شاید بهانه آدم‌های ناموفق برای بد خوابیدن نداشتن زمان کافی برای خواب باشد در حالی که آن‌ها اولویت‌های خود را اشتباه انتخاب کرده اند. خواب کافی برای سلامت شما یک امر ضروری است. تحقیقات متعدد ارتباط قوی بین مشکلات سلامت و فقر خواب پیدا کرده‌اند. طبق یکی از گزارش‌های منتشر شده رویترز، مردانی که به مقدار کافی نمی‌خوابند بیشتر در معرض ابتلا به دیابت و چاقی قرار دارند.

پیشنهاد مطالعه: شما را دعوت می‌کنیم به مطالعه مطلب ارزشمند جلوگیری از ریزش مو با این ۵ ویتامین ضروری!

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

این علائم ساده نشانه کم خونی است جدی بگیرید!

مجله دلتا در این مطلب علائم کم خونی در بدن را بررسی می‌کند و در نهایت به معرفی یک معجون خو…