آیا خیانت از لحاظ حقوقی قابل بخشش است؟

۷
0
زمان مطالعه: < 1 دقیقه
قوانین ما اعم از حقوقی و کیفری تعریفی از خیانت ارائه نکرده‌اند و به‌طور کامل مشخص نیست چه رفتار یا رفتارهایی را باید خیانت بدانیم.
بخشش خیانت

موضوع بخشیدن جرم خیانت زوجین، از دو دیدگاه قابل تامل و بررسی است، دیدگاه اول از جهت گذشت و بخشش نسبت به یکدیگر که امری شخصی بوده و کاملا تصمیم‌گیری در آن مربوط به طرفین است. اما از جهت موضوع و دیدگاه دیگر، اثر قانونی که در این باره وجود دارد هست. در این مطلب از مجله دلتا به موضوع بخشش خیانت می‌پردازیم.

جرایم قابل گذشت

جرایمی هستند که در صورتی مقامات قضایی به آن‌ها رسیدگی و اجرای مجازات می‌نمایند که شاکی از متهم شکایت نموده باشد و اگر شاکی از جرم گذشت کند، در هر مرحله‌ای که موضوع مطرح باشد متهم دیگر تحت تعقیب کیفری قرار نخواهد گرفت (برای مثال جرم توهین) در حالی‌که در جرایم غیر قابل گذشت نیازی به شکایت شاکی یا مدعی خصوصی نیست.

در نهایت باید بیان داشت که هر دو جرم زنا و رابطه نامشروع غیر زنا یک نوع جرم غیر قابل گذشت هستند و درصورت گذشت و بخشش شاکی، رسیدگی و اجرای مجازات در هرحال ادامه خواهد داشت.

اما مطابق با تصمیمات اخیر قوه قضاییه در قالب یک رای وحدت رویه؛ جرم موضوع ۶۳۷ (رابطه نامشروع) یک نوع جرم شرعی همانند جرم زنا نیست و در نتیجه قاضی رسیدگی‌کننده به موضوع می‌تواند درصورت وجود شرایط لازم اقدام به تخفیف، تعلیق و… مجازات نماید برعکس جرم زنا که این امکان را ندارد.

بخشیدن جرم خیانت

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب  نفقه زن در قانون بر چه اساسی محاسبه می‌شود؟  را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

با این افراد هرگز نمی‌توان ازدواج کرد

ازدواج نهادي مدنی در حقوق ايران است كه علاوه بر اين كه واجد آثار حقوقي و مدني زيادي است از…