ارتباط قلیان و دیابت

۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
آیا ارتباطی میان قلیان و ابتلا به دیابت وجود دارد؟
قلیان و دیابت

هر از گاهی اخباری پیرامون جمع کردن یا آزاد شدن قلیان کشیدن منتشر می‌شود. هر بار به همین مناسبت درباره مضرات کشیدن قلیان بسیار بحث می‌شود. معمولا تصور عموم این است که چون در قلیان دود حاصل از تنباکو از آب عبور می‌کند، لابد قلیان نسبت به سیگار برای تندرستی کمتر ضرر دارد. در واقع چنین نیست. اما آیا واقعا ارتباطی میان قلیان و ابتلا به دیابت وجود دارد؟

به گزارش مجله دلتا و به نقل از خبرگزاری مهر، اخیرا خبر تازه‌ای پیرامون مضرات قلیان منتشر شده است که حایز اهمیت فوق‌العاده‌ای است. مطالعه‌ تازه‌ای نشان می‌دهد رابطه‌ای قوی بین استفاده از قلیان و ابتلا به دیابت وجود دارد. افرادی که قلیان می‌کشند، بیش از سایر گروه‌ها در معرض ابتلا به بیماری قند خون قرار می‌گیرند.

استعمال دخانیات عامل مرگ سالانه ۶ میلیارد نفر در جهان است و قلیان دومین شیوه متداول استعمال دخانیات است. ارتباط بین سیگار کشیدن و بیماری‌هایی مانند بیماری‌های قلبی، دیابت، سرطان و اختلالات تنفسی به روشنی اثبات شده‌اند. تحقیقات جدید نشان می‌دهد رابطه مستقیمی بین استفاده از قلیان و بروز سندروم متابولیک، دیابت، و چاقی وجود دارد.

نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که اتفاقا برخلاف باور عموم، تاثیر نامطلوب کشیدن قلیان به مراتب بیشتر از سیگار است. همچنین شیوع چاقی، سندروم متابولیک و دیابت در افراد قلیانی در مقایسه با افراد دیگر و حتی سیگاری‌ها بیشتر دیده می‌شود.

مطالعات محققان دانشگاه کالیفرنیا نشان می‌دهد کشیدن قلیان به مدت ۳۰ دقیقه منجر به بروز فاکتورهای پرخطر قلبی و عروقی مثل سیگار کشیدن می‌شود. قلیان می‌تواند عروق را سفت کند. این پدیده یکی از علائم مهم ابتلا به فشارخون بالا به شمار می‌آید. در چنین وضعیتی ریسک حملات قلبی، سکته و سایر اختلالات قلبی و عروقی افزایش پیدا می‌کند. با توجه به خطرناک بودن بیماری دیابت و عوارض آن، راهکار عاقلانه ترک سیگار و البته قلیان است.

برای دیدن مطالب بیشتر درباره‌ی سلامتی از مجله دلتا بازدید کنید.

دانلود اپلیکیشن
 • درمان فشار خون

  معجزه گیاهان در کاهش فشارخون

  فشار خون بالا از مهم‌ترین عوامل خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و سکته مغزی است. این بیماری ب…
 • راحت خوابیدن

  چه بخوریم که راحت بخوابیم؟

  خواب خوب بر همه جنبه‌های سلامتی تاثیر بسیاری می‌گذارد. کم‌خوابی یا خواب بی کیفیت می‌تواند …
 • دمنوش زیره برای لاغری

  اثر جادویی زیره سبز برای لاغری

  زیره یک گیاه ارزشمند است و به دلیل خواص دارویی، عطر زیاد و مزایای فراوانش برای سلامت بدن ط…
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

معجزه گیاهان در کاهش فشارخون

فشار خون بالا از مهم‌ترین عوامل خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و سکته مغزی است. این بیماری ب…