ارتباط قلیان و دیابت

۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
آیا ارتباطی میان قلیان و ابتلا به دیابت وجود دارد؟
قلیان و دیابت

هر از گاهی اخباری پیرامون جمع کردن یا آزاد شدن قلیان کشیدن منتشر می‌شود. هر بار به همین مناسبت درباره مضرات کشیدن قلیان بسیار بحث می‌شود. معمولا تصور عموم این است که چون در قلیان دود حاصل از تنباکو از آب عبور می‌کند، لابد قلیان نسبت به سیگار برای تندرستی کمتر ضرر دارد. در واقع چنین نیست. اما آیا واقعا ارتباطی میان قلیان و ابتلا به دیابت وجود دارد؟

به گزارش مجله دلتا و به نقل از خبرگزاری مهر، اخیرا خبر تازه‌ای پیرامون مضرات قلیان منتشر شده است که حایز اهمیت فوق‌العاده‌ای است. مطالعه‌ تازه‌ای نشان می‌دهد رابطه‌ای قوی بین استفاده از قلیان و ابتلا به دیابت وجود دارد. افرادی که قلیان می‌کشند، بیش از سایر گروه‌ها در معرض ابتلا به بیماری قند خون قرار می‌گیرند.

استعمال دخانیات عامل مرگ سالانه ۶ میلیارد نفر در جهان است و قلیان دومین شیوه متداول استعمال دخانیات است. ارتباط بین سیگار کشیدن و بیماری‌هایی مانند بیماری‌های قلبی، دیابت، سرطان و اختلالات تنفسی به روشنی اثبات شده‌اند. تحقیقات جدید نشان می‌دهد رابطه مستقیمی بین استفاده از قلیان و بروز سندروم متابولیک، دیابت، و چاقی وجود دارد.

نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که اتفاقا برخلاف باور عموم، تاثیر نامطلوب کشیدن قلیان به مراتب بیشتر از سیگار است. همچنین شیوع چاقی، سندروم متابولیک و دیابت در افراد قلیانی در مقایسه با افراد دیگر و حتی سیگاری‌ها بیشتر دیده می‌شود.

مطالعات محققان دانشگاه کالیفرنیا نشان می‌دهد کشیدن قلیان به مدت ۳۰ دقیقه منجر به بروز فاکتورهای پرخطر قلبی و عروقی مثل سیگار کشیدن می‌شود. قلیان می‌تواند عروق را سفت کند. این پدیده یکی از علائم مهم ابتلا به فشارخون بالا به شمار می‌آید. در چنین وضعیتی ریسک حملات قلبی، سکته و سایر اختلالات قلبی و عروقی افزایش پیدا می‌کند. با توجه به خطرناک بودن بیماری دیابت و عوارض آن، راهکار عاقلانه ترک سیگار و البته قلیان است.

برای دیدن مطالب بیشتر درباره‌ی سلامتی از مجله دلتا بازدید کنید.

دانلود اپلیکیشن
 • خواص مفید و مضر لیموترش

  همچنین بخوانید: فرمول ساخت معجون برای پاک‌سازی ریه چگونه از روی پوست بفهمیم بیماری کبدی دا…
 • مواد غذایی کمک کننده به خواب

  قبل از خواب بهتر است چه بخوریم؟

  خواب برای عملکرد صحیح بدن ضروری است. غذایی که قبل از خواب می‌خورید، تاثیر مستقیمی بر روی خ…
 • مقابله با نیش پشه

  چگونه نیش پشه را درمان کنیم؟

  هر کسی به‌احتمال‌زیاد می‌داند که گزیده شدن توسط پشه چگونه است. روش‌های مقابله با نیش پشه ر…
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

خواص مفید و مضر لیموترش

همچنین بخوانید: فرمول ساخت معجون برای پاک‌سازی ریه چگونه از روی پوست بفهمیم بیماری کبدی دا…