۳ شگفتی مغز انسان که نمی‌دانستید!

۵
2
زمان مطالعه: 2 دقیقه
حقایقی که پایه و اساس علمی دارند و در حقیقت، مغز انسان هنوز بسیار اسرارآمیز است.
شگفتی مغز انسان

علم کماکان چیز‌های زیادی را در مورد مغز نمی‌داند. با این حال، دانشمندان در مورد بعضی از باور‌های اشتباهی که درباره‌ی مغز انسان وجود دارد روشنگری کرده‌اند و شناخت بیشتری از مغزمان به ما داده‌اند. با مجله دلتا همراه باشید تا با شگفتی مغز انسان آشنا شوید.

 ما فقط از ۱۰ درصد مغزمان استفاده می‌کنیم

قبلا این تصور وجود داشت که انسان‌ها فقط از ۱۰ درصد از توده‌ی مغزشان می‌توانند استفاده کنند. این باور به خاطر سوء برداشت اشتباه، به وجود آمد که از تحقیقی مربوط به اوایل قرن بیستم شده بود. این تحقیق نشان داده بود در هر بازه‌ی زمانی مشخصی فقط ۱۰ درصد از نورون‌های مغز فعال هستند.

با این حال، به گفته‌ی عصب شناسان، ما دائما از بخش‌های مختلف کل مغزمان استفاده می‌کنیم. به ادعای آن ها، برای انجام هر فعالیتی، از ریختن یک لیوان چایی گرفته تا گرفتن تصمیم، نورون‌های مختلفی در مغز باید به طور همزمان فعال باشند، چون در این راه از توانایی‌های مختلفی استفاده می‌شود.

 هر چه مغز بزرگ‌تر باشد، هوش فرد بیشتر است

این باور وجود دارد که اندازه‌ اندام‌های بدن روی کیفیت عملکرد آن‌ها تاثیر می‌گذارد، گرچه در خصوص مغز اثبات شده اندازه‌ی این اندام، سطح توانایی‌های ذهنی را تحت تاثیر قرار می‌دهد، اما حقیقت آن است که اندازه‌ی مغز فقط به میزان حدودا ۲ درصد در توانایی‌های ذهنی تفاوت ایجاد می‌کند.

طبق تحقیقات، همین میزان تفاوت هم آنقدر چشمگیر نیست که بتوان ادعا کرد مغز بزرگ‌تر به معنای هوش بیشتر است. پس این باور هم رد شده است.

 گوش دادن به موسیقی کلاسیک هوش را بیشتر می‌کند

طی تحقیقی که برای شگفتی مغز انسان صورت گرفت از دانش آموزان خواسته شده بود که کار مشخصی را انجام دهند. آن‌هایی که قبل از انجام کار به قطعات موسیقی کلاسیک گوش داده بودند عملکرد بهتری داشتند، اما این تاثیر بیشتر از چند دقیقه دوام نیاورده و آن‌ها را باهوش‌تر نکرده بود.

پیشنهاد مطالعه: مطلب چه عواملی باعث زودتر سفید شدن مو می‌شود؟ را بخوانید.

بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

فلسفه هفت سین نوروز چیست؟+ویدیو

از مشهورترین مراسم نوروزی ایرانیان، گستردن سفره هفت سین است. با فلسفه سفره هفت سین در این …