معماهای حل نشده منظومه شمسی!

۵
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
پیشرفت علم در سال‌های اخیر به حدی گسترده و سریع بوده که شاید به نظر برسد انسان‌ها در حال رسیدن به اوج دانش خود هستند.
معما های حل نشده منظومه شمسی
ما نه درباره خود زمین و موجودات زنده روی آن، نه درباره سابقه خود، نه درباره منظومه شمسی و نه درباره کهکشان راه شیری و سایر کهکشان‌ها به نتیجه‌گیری قطعی نرسیده‌ایم و هنوز سال‌ها تا باز شدن قفل سوالات موجود راه پر پیچ و خم در پیش داریم. آنچه در ادامه خواهید خواند معما های حل نشده منظومه شمسی هستند. با مجله دلتا همراه باشید.

۱- میدان مغناطیسی خورشید

عامل اصلی ایجاد میدان‌های مغناطیسی در فیزیک، ذرات باردار هستند. برای مثال در مورد سیاره زمین، جریان ذرات باردار در لایه‌های درونی زمین باعث ایجاد میدان مغناطیسی و تبدیل شدن هسته زمین به یک قطب نمای بزرگ شده است که قطب مثبت آن به سمت قطب جنوب جغرافیایی زمین (و قطب منفی آن به سمت قطب شمال جغرافیایی زمین) است.
دانشمندان بر اساس مطالعات خود متوجه شده‌اند خورشید نیز دارای یک میدان مغناطیسی است که البته چندان عجیب نیست. خورشید از پلاسما تشکیل شده که حالت خاصی از گاز به حساب می‌آید که در آن الکترون‌ها و یون‌ها از هم جدا شده و آزادانه به حرکت می‌پردازند. با این که عامل اولیه برای ایجاد میدان مغناطیسی خورشید به این ترتیب فراهم شده، ساز و کار ایجاد این میدان هنوز ناشناخته است.
در واقع سوال کلیدی آن است که این میدان مغناطیسی روی سطح خورشید تشکیل می‌شود و یا همانند زمین در لایه‌های درونی آن وجود دارد؟ همچنین با توجه به لایه‌های متعدد روی خورشید، تاثیر هر یک از آن‌ها بر میدان مغناطیسی خورشید چگونه است؟ یافتن این پاسخ ها می تواند به درک بهتر ما از شراره‌های خورشیدی، شفق‌های قطبی و همچنین تابش‌های خورشیدی که بر فضانوردان در سیارات دیگر یا در ایستگاه فضایی بین المللی تاثیر گذارند کمک کند.

۲- شرایط خاص سیاره زهره

با وجود اینکه سیاره زهره به دلیل ابعاد حضور در محدوده قابل زیست خورشید (همان طور که زمین و مریخ نیز در همین بازه حضور دارند) همیشه به عنوان “خواهر دوقلوی زمین” شناخته می‌شود، تفاوت‌های آن با سایر سیارات منظومه شمسی باعث شده دانشمندان در توضیح بسیاری از رفتارهای آن ناتوان باشند. معدود مشاهدات از سیاره زهره نشان می‌دهد سطح آن همیشه مهمان طوفان‌های سهمگین هستند که تا سرعتی معادل ۳۰۰ کیلومتر در ساعت نیز برآورد می‌شوند و جو آن نیز به صورت دائمی شاهد اثر گلخانه‌ای است. در واقع غبار موجود در جو زهره باعث شده گرمای ورودی خورشید نتواند از سطح سیاره خارج شود و در نتیجه دمای میانگین روی سطح زهره به طور متوسط ۴۶۲ درجه سلسیوس باشد.
متخصصین می‌دانند دلیل بروز این اثر گلخانه‌ای دائمی وجود ۹۵ درصد دی اکسید کربن در جو زهره است؛ در حالی که دی اکسید کردن موجود در جو زمین تنها ۰.۰۴ درصد ارزیابی می‌شود. به نظر می‌رسد زهره نیز زمانی مانند زمین دارای آب مایع بوده اما به دلایل نامشخصی گرمای آن به اندازه ای زیاد شده که علاوه بر تبخیر تمامی آب روی سطح آن، دی اکسید کربن موجود در صخره‌ها و سنگ‌های آن آزاد شده‌اند.

۳- طوفان‌های اورانوس

در سال ۲۰۱۴ دانشمندان متوجه وجود طوفان‌های فوق العاده عظیمی از گاز متان بر روی سطح اورانوس شدند. پیش از این تصور می‌شد طوفان‌های ایجاد شده روی سیارات منظومه شمسی به دلیل اثرات خورشید بر روی آن‌ها است. اما این مورد با توجه به فاصله خورشید تا اورانوس و همچنین مقیاس بسیار بزرگ طوفان‌های سطح این سیاره درباره آن صادق نیست. از آنجا که هیچ منبع دیگری از انرژی برای ایجاد چنین طوفان‌هایی در منظومه شمسی وجود ندارد، دانشمندان پیش بینی می‌کنند منبع این انرژی در لایه‌های درونی اورانوس نهفته باشد.
معما های حل نشده منظومه شمسی
پیشنهاد مطالعه: مطلب تکنولوژی‌های ترسناک که جهان را تغییر خواهد داد! را مطالعه کنید.
دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

امکان زندگی و حیات در سیاره‌ای فرا خورشیدی!

اندازه کره زمین، ترکیب شیمیایی، درجه حرارت و... آن را قابل سکونت کرده است. امکان وجود حیات…