قوانینی که در مورد طلاق نمی‌دانید!

۸
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
طلاق یک عمل تشریفاتی است؛ یعنی قانونگذار برای طلاق شرایطی را پیش‌بینی کرده است که صرفا طلاق در آن شرایط صحیح و درست می‌باشد.
قوانین جالب در طلاق

طبق قوانین در طلاق، تنها در صورت وجود برخی شرایط است که طلاق به درستی صورت می‌گیرد. یکی از شرایطی که در خصوص زنان مقرر شده است، پاک بودن زن است. در این مطلب از مجله دلتا به موضوع قوانین جالب در طلاق می‌پردازیم.

موارد مجاز طلاق در عادت ماهانه

بر اساس قانون مدنی، اصل بر باطل بودن طلاقی است که در مدت عادت ماهیانه زن یا دوره نفاس (نفاس حالتی است مانند عادت زنانگی که هنگام زایمان در زنان به وجود می‌آید و مدت آن حداکثر ده روز بعد از زایمان است) واقع می‌شود. اما در ادامه ماده ۱۱۴۰ قانون مدنی چنین آمده است:

طلاق زن در مدت عادت زنانگی یا نفاس صحیح نیست. مگر این‌که زن حامله باشد یا طلاق قبل از نزدیکی با زن واقع شود یا شوهر غایب باشد به‌طوری که اطلاع از عادت زنانگی بودن زن نتواند حاصل کند.”

بنابراین ماده ،موارد مجاز طلاق در عادت ماهیانه یا نفاس عبارتند از:

طلاق زن آبستن یا باردار:

معمولا در دوران حاملگی عادت زنانگی یا نفاس وجود ندارد. به همین دلیل، طلاق در این دوران بلامانع است. قانون‌گذار پاکی زن را در این مورد شرط ندانسته است.

طلاق قبل از نزدیکی:

هرگاه زن و مرد بخواهند از هم طلاق بگیرند و رابطه زناشویی هم بینشان واقع نشده باشد، قانون‌گذار نیز پاکی زن را شرط ندانسته است و این طلاق از نوع طلاق بائن است.

 قوانین در طلاق

طلاق از طرف شوهر غایب:

اگر شوهر زن، غایب بوده باشد و در زمان طلاق با زن در یک منزل سکونت نداشته باشد، نمی‌تواند اطلاع حاصل کند که زن در عادت ماهیانه است یا خیر. پاکی زن شرط طلاق نیست.

هم‌چنین، در سایر مواردی که زن و شوهر جدا از هم زندگی کنند، به نحوی که آگاهی مرد از وضعیت زن ممکن نباشد، در حکم غیبت مرد است و طلاق دادن او صحیح است.

 طلاق گرفتن

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب مالی که هرگز به شما برگردانده نمی‌شود  را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

چگونه باید ازدواج موقت خود را ثابت کنیم؟

زمانی‌که زن و مردی که با یک‌دیگر رابطه زوجیت داشته‌اند، به هر دلیلی یکی از آن‌‌ها این رابط…