تعمیرات خانه بر عهده مالک است یا مستاجر؟

۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
ملکی که اجاره داده‌ می‌شود ممکن است در طول مدت اجاره دچار عیب شود؛ معمولا درچنین مواردی موجر و مستاجر به وظایف خود عمل می‌کنند و تعمیرات ملک بدون هیچ مشکلی انجام می‌شود، اما در برخی موارد این تعمیرات مشکلاتی را به وجود می‌آورد که ممکن است برای حل کردن آن سر و کار دو طرف به دادگاه بیفتد.
هزینه تعمیرات خانه

در صورتی‌که در ملک اجاره داده‌ شده عیبی به‌وجود آید قانون مدنی پرداخت هزینه‌های تعمیرات را به دو قسمت تقسیم کرده است که شامل تعمیرات جزئی یا فرعی و تعمیرات کلی یا اساسی می‌شود. در این مطلب از مجله دلتا به موضوع هزینه تعمیرات خانه می‌پردازیم.

قاعده کلی چیست؟

در یک قاعده کلی هرجا هزینه‌ها به امور روزمره و جاری خانه مربوط می‌شود یا پای استهلاک اجزای خانه در میان باشد، مستاجر باید هزینه تعمیرات را بپردازد. به جز این، اگر مستاجر به دلیل درست استفاده نکردن از خانه صدمه‌ای به آن وارد کند، خودش مسئول تعمیر آن خواهد بود و باید هزینه را از جیب خودش پرداخت کند.

در مقابل هرجا پای تعمیرات کلی در میان است یا قرار است برای نگهداری بهتر از ساختمان هزینه‌ای شود، باید صاحب‌خانه هزینه‌ها را پرداخت کند.

در یک کلام، هزینه‌هایی که باید انجام شود تا خانه قابل سکونت باشد، به عهده صاحب‌خانه و هزینه‌هایی که به خاطر استهلاک لوازم یا استفاده نادرست به خانه تحمیل شده، به عهده مستاجر است؛ بنابراین صاحب‌خانه نمی‌تواند از تعمیر دیوار ترک خورده‌ای که خطر ریزش دارد، لوله ترکیده، پشت بامی که نم می‌دهد و … خودداری کند.

تبصره: اگر توافق خاصی بین دو طرف شکل بگیرد، می‌توان خلاف این قاعده عمل کرد؛ مثلاً ممکن است مستاجر و صاحبخانه تصمیم بگیرند تا پایان زمان قرارداد، همه هزینه‌های جزئی و کلی به عهده مستأجر باشد یا توافق کنند که هزینه‌ها و پیگیری کار‌های فنی با مستأجر باشد و هر بار هزینه از روی اجاره‌خانه کسر شود. بهتر است این توافق در قرارداد اجاره مکتوب ذکر شود تا بعدا به مشکل بر نخورید.

تعمیرات خانه

تعمیرات جزئی و کلی خانه کدام‌اند؟

طبق ماده ۱۰ قانون روابط موجر و مستاجر مصوب ۱۳۶۲ تعمیرات کلی شامل: تعمیر اصل بنا (مثل دیوارها، در و پنجره، نمای ساختمان، سقف و پشت بام، حیاط، مشاعات و غیره)، لوله‌کشی آب و گاز، پمپ آب، ایزوگام پشت بام، موارد مربوط به فاضلاب، سیم‌کشی، تعمیرات پر هزینه آسانسور، تعمیر در ریموت‌دار پارکینگ، رنگ آمیزی مشاعات و داخل واحد، تجهیزاتی مثل دوربین مداربسته ساختمان و غیره است.

تعمیرات جزئی نیز به خرابی‌های کوچک مثل: شیرآلات، چراغ‌ها، سرویس دوره‌ای کولر و شوفاژ، تعمیرات جزئی کابینت، کمد و غیره بر می‌گردد.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب هنگام تنظیم قرارداد اجاره باید به چه نکات ضروری توجه کنیم؟ را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

آیا زن می‌تواند جدا از شوهر خود زندگی کند؟

از جمله نکاتی که باید دانست آن است هدف از زندگی زناشویی و ازدواج، زندگی کردن زوجین در کنار…