مراحل انتقال یارانه نقدی بعد از طلاق و فوت

۱
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
انتقال یارانه از جمله امور و موضوعات مهم در جامعه امروزی به شمار می‌رود. به‌خصوص بعد از طلاق و ازدواج انتقال یارانه بسیار جدی‌تر و با اهمیت‌تر از قبل می‌شود.
نحوه انتقال یارانه نقدی

در برخی شرایط مانند ازدواج یا طلاق و … اعضای خانوار، تمایل به انتقال یارانه دارند و می‌خواهند یارانه خود را از سرپرست خانوار جدا کنند که نیاز به مراحل و شرایط خاصی دارد. در این مطلب از مجله دلتا به نحوه انتقال یارانه نقدی می‌پردازیم.

یکی از مشکلات اصلی در جامعه امروزی طلاق است که به دلایل مختلفی به زندگی زناشویی پایان داده می‌شود. بعد از طلاق گرفتن مشکل دیگری که اکثر زوجین با آن مواجه می‌شوند، انتقال یارانه است.

در اصل زن و شوهر بعد از طلاق گرفتن باید یارانه خود را از سرپرستی همسر قبلی خود جدا کرده و برای انتقال یارانه بعد از طلاق مدارکی را آماده و سپس به همراه مدارک خود به دفاتر پلیس +۱۰ مراجعه و تقاضای جدا شدن از سرپرستی و خانوار همسر قبلی و ایجاد سرپرستی جدید کنند.

مدارک مورد نیاز

  • شناسنامه
  • کارت ملی
  • سند طلاق
  • کپی تمامی مدارک

پس از انجام مراحل بالا، زن و شوهر بلافاصله باید حساب یارانه‌ای جدیدی در یکی از شعب بانکی برای خود ایجاد کند، در غیر این‌صورت یارانه وی پرداخت نمی‌شود.

بعد از فوت سرپرست خانوار دریافت یارانه چگونه است؟

یارانه همه افراد خانواده به حساب بانکی سرپرست خانواده ( پدر ) واریز می‌شود، مگر در مواردی که پدر خانواده فوت کرده باشد و در این شرایط به حساب مادر خانواده واریز می‌شود. یکی دیگر از مشکلات افرادی که یارانه دریافت می‌کنند به هنگام فوت سرپرست خانوار است.

در چنین مواردی به‌طور موقت یارانه اعضای خانواده قطع می‌شود و برای حل این مشکل باید ‌مدارک زیر را آماده و به نزدیک‌ترین مرکز پلیس +۱۰ مراجعه کنند.

  • اصل شناسنامه و اصل کارت ملی
  • کپی مدارک شناسایی
  • کارت ملی سرپرست قبلی
  • شناسنامه سرپرست قبلی
  • گواهی فوت سرپرست

انتقال یارانه

هم‌چنین بعد از ارائه مدارک به مرکز پلیس +۱۰ در برخی خانواده‌ها دیده می‌شود که با فوت پدر خانواده، فرزند ارشد سرپرستی را به عهده می‌گیرد و در چنین شرایطی انتقال یارانه به روش بالا انجام می‌گیرد.

انتقال یارانه در خانوارهای بد سرپرست نیز، در مرکز پلیس +۱۰ انجام می‌گیرد، اما در این موارد جهت تغییر در کفالت، حضانت و … افراد باید ابتدا به مرکز فرمانداری استان مربوطه مراجعه و همراه با نامه رسمی فرمانداری به پلیس +۱۰ مراجعه کنند.

در تمامی موارد بالا برای انتقال یارانه، یک تا دو ماه زمان صرف خواهد شد تا افراد بتوانند یارانه دریافت کنند، برای از دست ندادن یارانه در طول این مدت می‌توانند بین دهم تا بیستم هر ماه پیگیری کنند.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر بخشش کل اموال به همسر بعد از فوت چگونه است؟  را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

آیا می‌توان سرویس طلای همسر را از وی پس گرفت؟

مرد ممکن است در طول زندگی مشترک برای همسر خود طلاهایی را خریداری کرده باشد. پس گرفتن طلا ا…