در این شهر هیچ کولری روشن نمی‌شود!

۳
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
در ایران شهری وجود دارد که که به شهر بی کولر معروف است. مردم این شهر هیچ‌کدام کولر نمی‌خرند، چون برای خنک شدن هیچ احتیاجی به این وسیله ندارند.
شهر بی کولر

در گرمای سوزان تابستان نشستن جلوی باد خنک کولر و نوشیدن یک لیوان آب یخ خیلی می‌چسبد! در بیشتر شهرهای ایران خیلی از خانواده‌ها کولر دارند چون حتی تصورش هم سخت است که بتوان روزهای گرم تابستان را بدون کولر گذراند. تابستان‌های گرم، کولر را وسیله‌ای ضروری و پرطرفدار کرده، به‌طوری‌که چیزی حدود ۷۰ درصد مردم ایران از آن استفاده می‌کنند اما شاید جالب باشد بدانید در کشورمان شهری وجود دارد که به شهر بی کولر معروف است. با ما در مجله دلتا همراه باشید تا این شهر را بشناسیم.

چالدران، شهر بی کولر ایران

چالدران در دامنه رشته‌کوه‌های زاگرس قرار دارد و همین بودنش در ارتفاع، آب و هوای خنکی را برایش به وجود آورده است. چالدران از شهرهای استان آذربایجان غربی و از مرتفع‌ترین شهرهای ایران است که زمستان‌های سرد و تابستان‌های خنکش از آن منطقه‌ای گردشگری ساخته است. بارش شدید باران و برف در این شهر اصلا چیز عجیبی نیست و حتی میزان برف بیش از دو متر هم در این شهرستان دیده شده است! پس تعجب‌برانگیز نیست که وقتی در این شهر زیبا قدم می‌زنید هیچ کولری را روی پشت‌بام‌ها یا کنار پنجره‌ها نمی‌بینید چون مردم این دیار با سرمای طبیعی هوا خنک می‌شوند.

چالدران شهر بدون کولر

خرید کولر

اگر پای صحبت فروشندگان لوازم خانگی بنشینید از نخریدن کولر در این منطقه حرف می‌زنند و اینکه تابه‌حال سابقه نداشته کسی در این شهر نیازی به کولر داشته باشد. در سال‌های اخیر اما با وقوع سیل‌های مختلف بخشی از پوشش گیاهی این شهر از بین رفت که این باعث بالا رفتن دما نسبت به قبل شده است.

سیل، اتفاقی نابودگر

شهر بی کولر چالدران

وقوع سیل که از پدیده‌های طبیعی این شهرستان است باعث می‌شود که هر سال بیش از ۴ میلیون مترمکعب از خاک در هر هکتار از اراضی و مراتع این شهر نابود شود. گاهی در بعدازظهرهای تابستان دمای هوا کمی گرم می‌شود در آن هنگام مردم برای خنک شدن از پنکه استفاده می‌کنند و همان پنکه خنکی مطبوع را ایجاد می‌کند.

با اینکه در سال‌های گذشته خنکی هوا نمی‌گذاشت خانواده‌ها تابستان را در فضای سبز و پارک‌ها باشند اما با تغییرات دمایی ایجاد شده الان می‌توانید مردمی را ببینید که تابستان‌ها در پارک پیک‌نیک برپا می کنند.

قره کلیسا

شهر بدون کولر

یکی از جذابیت‌های این شهر بی کولر برای گردشگران، کلیسایی با شهرت جهانی به نام قره کلیسا است که در لیست میراث جهانی یونسکو قرار دارد و در ۲۰ کیلومتری شمال شرقی این شهر است. این کلیسا آرامگاه یکی از حواریون است و در سال گردشگران زیادی از آن دیدن می‌کنند.

پیشنهاد مطالعه: برای خواندن مطالب بیشتر به اقامت در لانه شیرها مراجعه کنید.

بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

روستایی که ساکنانش یکباره به خواب می‌روند!

یک بیماری عجیب و اسرارآمیز اهالی روستای کلاچی را بر سر زبان‌ها انداخته است. می‌گویند ساکنا…