گوسفند دریایی، زیباترین موجود در زیر آب!

۱۲
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
دنیای ما و حیات وحش پر شده از جانوران مختلف که آشنایی با تمام آن‌ها زمان و مطالعه بسیار زیادی می‌طلبد.
گوسفند دریایی

حیات وحش و دنیای جانوران پر شده از موجوداتی که هر کدام شگفتی‌های خاص خود را دارند و این شگفتی‌ها و عجایب در دنیای زیر آب به وفور یافت می‌شود.گوسفند دریایی یکی از بامزه‌ترین جانورانی است که در دریا زندگی می‌کند. در ادامه با مجله دلتا همراه باشید تا این جانور را بیشتر بشناسیم.

گوسفند دریایی جانوری نرم تن

این موجود، جانوری نرم‌تن است که ظاهری شبیه به گاو یا گوسفند دارد.

از این جانور در زبان عامیانه به صورت “Sea sheep” یا همان «گوسفند دریایی» نام برده می‌شود. در ظاهر کلی این جانور، صورت کوچکش و دو چشم ریز به هم چسبیده آن باعث شده که این جانور شبیه به موجودات کارتونی شود و ظاهر بسیار جالب و بامزه‌ای به خود بگیرد. گوسفند دریایی در واقع یک نوع حلزون است که از جلبک‌ها تغذیه می‌کند.

گوسفند دریایی جانوری قادر به فتوسنتز

نکته بسیار جالب و شگفت‌انگیز در مورد گوسفندهای دریایی این است که این جانوران قادر به فتوسنتز هستند! درست است؛ گوسفندهای دریایی می‌توانند فتوسنتز کنند و این مسئله قابلیتی نادر برای این جانور به‌شمار می‌رود.

گوسفند دریایی

هنگامی که این جانوران از جلبک‌ها تغذیه می‌کنند، گوسفند دریایی کلروپلاست جلبک را بیرون کشیده و تحت فرآیندی که «کلپتوپلاستی» نامیده می‌شود، کلروپلاست جلبک را با بدن خود ترکیب می‌کند.

این فرآیند غالبا توسط جانوران تک سلولی انجام می‌شود و در مورد جانوران بسیار نادر است اما وجود همین موضوع که گوسفند دریایی قادر به انجام این کار است، این جانور را به یک حلزون خورشیدی تبدیل می‌کند. گوسفند دریایی با دارا بودن همین قابلیت به راحتی می‌تواند انرژی مورد نیاز خود را از نور خورشید بگیرد.

هر چند این نکته هم قابل توجه است که گوسفندهای دریایی در فرآیند فتوسنتز خیلی خوب عمل نمی‌کنند، اما وجود همین مسئله که این جانوران قادر به انجام فتوسنتز هستند، آن‌ها را به موجودات خاصی تبدیل می‌کند. این جانوران می‌توانند تا ماه‌ها بدون خوردن غذا و تنها با فتوسنتز زنده بمانند.

محل زندگی این گوسفند زیبا

این موجود جانور بسیار کوچکی بوده و طول بدن آن حدود ۵ میلی‌متر یا بیشتر است. گوسفندهای دریایی شکل‌های مختلفی دارند و می‌توانند در رنگ‌های متنوعی یافت شوند. این جانوران در دریا زندگی می‌کنند و در سواحل و آب‌های ژاپن، اندونزی و فیلیپین یافت می‌شوند.

این جانوران نسبتا کمیاب هستند اما بسیاری از افراد از آن‌ها در آکواریوم‌ها استفاده کرده و از آن‌ها نگهداری می‌کنند. این جانور در آکواریوم جلبک‌ها را می‌خورد و به پاکیزگی آکواریوم کمک می‌کند.

پیشنهاد مطالعه: مطلب سمی‌ترین میوه‌های جهان کدامند؟ را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

۸ تغییری که فقط آدم‌های خاص تجربه می‌کنند!

تصور نکنید هر جای عالم هستی که پا بگذارید، بدن شما به شکل فعلی خواهد بود. در این مطلب هشت …