دانستنی جالب از مغولستان، سرزمین چنگیز خان

۶
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
به احتمال زیاد زمانی که نام مغولستان را می‌شنوید، یاد چنگیز خان و حملات خونین او یا سرزمینی وسیع و سردی می‌افتید که در شمال قاره آسیا واقع شده است.
حقایق مغولستان

در جهان، کشورهایی وجود دارند که از آن‌ها کمتر می‌شنویم و اطلاعات زیادی ازشان نداریم. مغولستان بدون تردید یکی از آن‌هاست. برای مثال، آخرین خبری که پیرامون مغولستان شنیده‌اید چه زمانی بود؟ آیا آن را به خاطر  می‌آورید؟ یا اینکه چقدر از این کشور می‌دانید؟ اگر این فرضیه‌ها برای شما صدق می‌کند، پیشنهاد می‌دهیم به‌خواندن این مطلب از مجله دلتا ادامه دهید تا حقایق مغولستان برایتان روشن شود.

حقایق جالب مغولستان

  • مغولستان سرزمینی است که نخستین دایناسور در آن دیده شد؛ در سال ۱۹۲۰ فسیل دایناسور به همراه نخستین تخم دایناسور در صحرای گوبی مغولستان یافت شد.
  • حدود یک چهارم جمعیت مغولستان چادر نشین هستند؛ طبق آخرین سرشماری‌ها، جمعیت مغولستان بالغ بر سه میلیون و دویست هزار نفر برآورد شد که از این رقم چیزی حدود ۲۵ تا ۴۰ درصد ساکنینش‌ چادرنشین هستند.
  • در گذشته، مغولستان تحت حکومت چنگیزخان، بزرگ‌ترین امپراطوری و بزرگ‌ترین کشور جهان را در اختیار داشت. چرا که چنگیز خان قبل از مرگ خود موفق به فتح بیش از ۳۱ میلیون متر مربع از جهان شده بود.
  • مغولستان یکی از جوان‌ترین کشورهای جهان محسوب می‌شود و بیش از نیمی از جمعیت کشور را افراد زیر ۳۰ سال تشکیل می‌دهند. یکی از دلایل این موضوع، نرخ بالای زاد و ولد است. به طور میانگین هر خانواده مغولستانی صاحب چهار فرزند است.
  • واژه‌ مغول (به زبان انگلیسی: Mongol) به معنای شجاع است.
  • یکی از فراوان‌ترین گونه‌های جانوری در مغولستان اسب است که در نژاد‌های مختلف دیده می‌شود. جمعیت‌ اسب‌ها در مغولستان ۳ برابر بیشتر از جمعیت ساکنین این کشور است.

حقایق مغولستان

  • مغولستان میزبان بیشترین جمعیت پلنگ برفی، یکی از بزرگ‌ترین گربه‌سانان جهان است. بیش از یک سوم این گونه‌ی رو به انقراض، در مغولستان سکونت دارند.
  •  در مغولستان گاری‌های بستنی فروشی، بستنی را داخل جعبه می‌گذارند و کنار خیابان می‌فروشند؛ به دلیل هوای بسیار سرد مغولستان، نیازی برای استفاده از یخچال برای نگهداری بستنی‌ها نیست.

پیشنهاد مطالعه: مطلب رشته‌های عجیب دانشگاهی! را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

امکان زندگی و حیات در سیاره‌ای فرا خورشیدی!

اندازه کره زمین، ترکیب شیمیایی، درجه حرارت و... آن را قابل سکونت کرده است. امکان وجود حیات…