ثبات اقتصادی ، راهکار کنترل اجاره‎بها

۰
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
برای اجاره بها، نه مالک مقصر است و نه مشاوران املاک، بلکه نداشتن ثبات اقتصادی و تورم، عوامل افزایش قیمت خانه و اجاره بها هستند.
ثبات اقتصادی

ثبات اقتصادی ، راهکار کنترل اجاره‎بها از دیدگاه “نرگس زربان” است. رییس گروه اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفته است: با ایجاد تناسب بین درآمد مردم و نرخ تورم، رونق دادن به ساخت و ساز، ثبات اقتصادی برقرار می‎شود و از این طریق راهی برای کنترل میزان اجاره بهای مسکن ایجاد خواهد شد.

زربان، در برنامه گفت‎وگوی ۱۸:۳۰ شبکه خبر سیما گفت: «در موضوع اجاره بها نه مالک مقصر است و نه مشاوران املاک، بلکه نداشتن ثبات اقتصادی و تورم عامل افزایش قیمت خانه و اجاره بها است.»

عوامل موثر بر اجاره‎بها و قیمت مسکن

به گزارش مجله دلتا به نقل از اقتصادآنلاین، این مسئول وزارت راه و شهرسازی درباره عوامل موثر بر اجاره‎بها و قیمت مسکن گفت: «ثبات اقتصادی، تورم، میزان عرضه مسکن و تقاضا، نرخ سود بانکی و سود دهی دیگر بخش های بازار، قوانین مالیاتی، و فضای روانی حاکم بر جامعه، روی قیمت مسکن و اجاره‎بها تاثیر دارد.»

ثبات اقتصادی

زربان در ادامه گفت: «به سبب قانون مالکیت و دلایل شرعی، نمی‎توان برای اجاره‎بها سقف گذاشت. البته در بحث قراردادهای دوساله کارهایی انجام شده است.»

در ادامه برنامه، رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران نیز در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: «توقف ۵ ساله ساخت و ساز از علل افزایش نرخ اجاره‎بها و مسکن بود. ساختمان سازی ما هنوز سنتی است و باید به سمت صنعتی سازی برویم. ما امین مردم هستیم و مالک تعیین قیمت می‎کند و ما به او مشاوره می‎دهیم. اساس کار ما که دلالی ملکی است، پایین آوردن قیمت است.»

سید یعقوب  زراعت کیش، کارشناس مسائل اقتصادی نیز با اشاره به آمار ارائه شده بانک مرکزی و اختلاف آن با تورم واقعی در جامعه، گفت: «خانه هایی که در ایران ساخته می‎شود، اغلب برای “فروش” است،  اما در کشورهای دیگر بخشی عمده  خانه های ساخته شده برای اجاره در نظر گرفته می‎شوند و باید به این نکته هم توجه کرد.»

از شما دعوت می‎شود تازه‎ترین خبرهای  بازار مسکن  را در صفحات خبر و گزارش و اخبار مسکن مجله دلتا  بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در گزارش های ملکی

همچنین بخوانید

دیوار بزرگ گرگان، دومین دیوار طولانی جهان

در دوران اوج ایران، دیواری بسیار بزرگ در گرگان وجود داشت که از نظر طول و استقامت با دیوار …