مجازات سوءاستفاده حقوقی از سالمندان

۱
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
سوء‌استفاده از ضعف‌نفس اشخاص، از صور خاص جرم خیانت در امانت است.
سوء استفاده حقوقی از سالمندان

هرکس با استفاده از ضعف‌نفس شخصی یا هوی و هوس او یا احتیاجات شخصی افراد ناتوان، به ضرر آن‌ها نوشته یا سندی اعم از تجاری یا غیرتجاری از قبیل برات، سفته، چک،حواله، قبض و مفاصاحساب و یا هرگونه نوشته‌ای که موجب التزام وی یا برائت گیرنده سند یا هر شخص دیگر می‌شود را به هر نحو بدست آورد، قابل مجازات است. در این مطلب از مجله دلتا به موضوع سوء استفاده حقوقی از سالمندان می‌پردازیم.

امضا گرفتن از افراد سالمند جهت سوء‌استفاده

سوء استفاده حقوقی از سالمندان در بین وراثی اتفاق می‌افتد که اختلاف دارند. بیش‌تر هم در مورد املاک و دارایی‌های افراد مصداق پیدا می‌کند، برای مثال پدر یا مادری که با یکی از وراث خود زندگی می‌کند و این پدر یا مادر  محجور نیز  است و یا به علت کهولت سن دیگر قدرت تصمیم‌گیری از آن‌ها سلب شده است.

این شخص به عنوان یکی از وارثین آینده همه املاک و دارایی‌های پدر یا مادر خود را به نام خود می‌کند و بدون اطلاع وراث دیگر به این اموال را به خود انتقال می‌دهد.

مجازات سوءاستفاده از ضعف‌نفس

فرد متخلف علاوه‌بر جبران خسارت مالی، به حبس از شش ماه تا دو سال و از یک میلیون تا ده میلیون ریال جزای نقدی محکوم می‌شود.

سوء استفاده از سالمندان

آیا جرم سوءاستفاده از ضعف‌نفس اشخاص از سوی شاکی قابل‌گذشت است؟

سوءاستفاده از ضعف‌نفس اشخاص در زمره جرائم قابل‌گذشت قرار دارد و شروع به تعقیب مرتکب، نیازمند شکایت شاکی است و رضایت وی باعث توقف تعقیب و اجرای مجازات مرتکب می‌شود.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب، چه اموالی از بدهکار غیرقابل‌ توقیف است؟ را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

اجاره‌بهای ملک موروثی به چه کسانی می‌رسد؟

در جامعه ما بسیاری از افراد با پیش‌بردن روش‌های سنتی و باتوجه‌به این روش‌ها معاملات خود را…