شکایت از وام‌گیرنده توسط ضامن

۱
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
عقد ضمان عبارت است از این‌که شخصی مالی را که بر ذمه دیگری است به عهده بگیرد.
شکایت از وام‌ گیرنده توسط ضامن

اگر شما کارمند باشید و یا یک شغل معتبر داشته باشید ممکن است برایتان پیش آمده باشد که فردی برای دریافت وام به شما رجوع کرده و از شما بخواهد ضمانت وام بانکی وی را برعهده بگیرید. حال ترس شما در این مورد این است که اگر وام‌گیرنده، اقساط وام را پرداخت نکند و بانک اقساط را از حقوق شما کم کند، تکلیف شما به عنوان ضامن چیست؟ در این مطلب از مجله دلتا به موضوع شکایت از وام‌ گیرنده توسط ضامن می‌پردازیم.

اگر کسی که ضامن وام بانکی او شده‌ایم، وام خود را پرداخت نکرد چه کنیم؟

طبق قانون مدنی ضامن حق رجوع به مدیون را ندارد، مگر بعد از ادای دین؛ پس نتیجه می‌گیریم که ضامن بعد از پرداخت‌کردن دینی که ضمانت آن را به عهده گرفته، می‌تواند به مدیون رجوع کرده و حق خویش را باز پس گیرد.

به عبارت ساده‌تر این‌گونه که ضامن در زمان توافق بر ضمانت باید از مدیون یک سری ضمانت بگیرد که این ضمانت براساس همان مبلغ مورد ضمانت سفته یا چک می‌باشد تا خیال ضامن از بابت پرداخت اقساط راحت باشد و در صورت عدم پرداخت اقساط وام توسط مدیون، با پس‌دادن این ضمانت‌ها به مدیون، حق خود را از وی باز پس بگیرد و درصورت عدم پرداخت حق شکایت از او را دارد.

با بدبینی تمام ضمانت کنید!

با توجه به مشکلات حقوقی که در صورت عدم پرداخت وام توسط طلبکار و کسر شدن آن از حساب ضامن پیش رو می‌باشد و وقت و انرژی که باید صرف این دعوی نمایید، همیشه به یاد داشته باشید که در زمان عقد ضمانت احساسات و خجالت را کنار بگذارید و با بدبینی تمام ضمانت کنید.

هم‌چنین در صورت ضمانت، شرایط پرداخت دین را به خوبی مطالعه کنید و به سادگی ضامن کسی نشوید. میزان دین را بدانید و شرایط پرداخت آن را بررسی کنید. در نهایت حتما از بدهکار ضمانتی مانند چک یا سفته و … برای خود بگیرید تا اگر روزی بدهی‌ خود را نداد و شما مجبور به پرداخت آن شدید، بتوانید مبلغ را از او پس بگیرید.

شکایت ضامن

نکات مهم هنگام دریافت چک از مدیون

نکته قابل توجه این‌که ضامن می‌بایست هنگام دریافت چک از مدیون این موارد را رعایت کند:

  • چک حتما تاریخ‌دار باشد، این به این معنا می‌باشد که اگر آخرین قسط وام ۵ سال دیگر است، تاریخ روی چک باید پس از این تاریخ باشد.
  • هم‌چنین تاریخ صدور چک روی آن ذکر گردد. طبق قانون صدور چک اگر ثابت شود چکی بدون تاریخ صادر شده و یا تاریخ واقعی صدور چک مقدم بر تاریخ مندرج در متن چک است، صادرکننده چک قابل تعقیب کیفری نمی‌باشد.
  • در متن چک هدف از پرداخت چک که همان تعهد یا شروط می‌باشد، حتما ذکر شود و هم‌چنین چک دارای امضاء باشد.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب نکات حقوقی تقسیم طلای مادر به‌عنوان ارث را مطالعه کنید.

یک نظر

  1. ناشناس

    ۱۰ مرداد ۱۴۰۰ در ۲:۵۸ ب٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

چه زمانی داشتن وکیل برای طلاق توافقی الزامی است؟

یکی از سؤالاتی که از ما پرسیده می‌شود آن است که داشتن وکیل برای طلاق توافقی الزامی است یا …