۳ دستاورد هیجان‌انگیز هوش مصنوعی

۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاران در حوزه هوش مصنوعی، بخش اعظمی از دستاوردهای تکنولوژیک خود را پشت درهای بسته پنهان می‌کنند.
دستاورد بزرگ هوش مصنوعی

هوش مصنوعی بدون تردید نقشی بزرگ در دنیای مدرن ایفا کرده است. اما اندکی زمان می‌برد تا پتانسیل‌های آن‌ها تأثیری واضح و محسوس بر دنیای واقعی بگذارند. در این مطلب از مجله دلتا به مرور سه دستاورد بزرگ هوش مصنوعی می‌پردازیم.

۱. درک زبان انسانی

سال ۲۰۲۰ یک سال معمولی نبود و GPT-3 هم یک ابزار تولید محتوای متنی معمولی نیست. ورژن جدید هوش مصنوعی GPT-۳ (که خطرناک‌ترین الگوریتم جهان نام گرفت) یک شبکه پردازش عصبی است.

در صورتی که چند جمله، مانند جملات ابتدایی یک گزارش خبری را در اختیار این ربات قرار دهید، GPT-3 قادر به تولید متنی بسیار تحسین‌برانگیز خواهد بود.

دستاورد بزرگ هوش مصنوعی

۲. هوش مصنوعی در خدمت نوع بشر

در این دستاورد بزرگ هوش مصنوعی به سراغ حوزه پزشکی و درمانی می‌رویم. هوش مصنوعی AlphaFold شرکت دیپ‌مایند می‌تواند شکل پروتئین‌ها را بر اساس توالی ‌آن‌ها تشخیص داده و منجر به توسعه مؤثرتر روش‌های درمانی برای بیماری‌های گوناگون شود.

دستاورد بزرگ هوش مصنوعی

۳. دیپ‌فیک

دیپ‌فیک تکنولوژی‌ نیست که از دل سال ۲۰۲۰ بیرون آمده باشد، اما امسال پیشرفت‌هایی ترسناک را پشت سر گذاشته است.

در ماه جولای، محققین توانستند یک ویدئوی دروغین و بسیار پر‌هزینه بسازند که در آن، ریچارد نیکسون، سی و هفتمین رییس جمهور آمریکا به یک سخنرانی متفاوت راجع به فرود روی ماه می‌پرداخت و می‌گفت که مأموریت آپولو به شکل فاجعه‌باری شکست خورده است.

افزون بر دیپ‌فیک‌های بصری بسیار متقاعدکننده، محققین قادر به ساخت دیپ‌فیک‌های صوتی بسیار دقیق نیز بوده‌اند.

دستاورد بزرگ هوش مصنوعی

هنوز خبری از آخرالزمان مشاغل توسط ربات‌ها نیست

تاکنون در چندین نمونه، جایگزینی ربات‌ها و هوش مصنوعی را در مشاغل انسانی شاهد بوده‌ایم، اما این ربات‌ها عمدتا چیزهایی مانند بازوهای رباتیک هستند که یا بهینگی کار انسان را افزایش می‌دهند یا ظرفیت‌هایی را پر می‌کنند که در آن‌ها به نیروی انسانی کافی دسترسی نیست.

ربات‌ها

در واقع جالب است بدانید که کمپانی‌های بزرگ به همان اندازه که در حال سرمایه‌گذاری روی تکنولوژی‌های پیشرفته هستند، به استخدام بیش از پیش نیروی انسانی هم می‌پردازند.

پیشنهاد مطالعه: برای مطالعه بیشتر مطلب پوست‌های الکترونیکی‌ که از نور خورشید انرژی می‌گیرند! را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

عجیب‌ترین تداخلات غذایی را بشناسید

برخی از تداخالات غذایی می‌توانند خطرناک باشند. مجله دلتا در ادامه این مطلب به بررسی برخی ا…