مراحل شکایت از کلاهبرداری اینترنتی

۶
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
با گسترش جوامع و استفاده از اینترنت به مرور، تعداد کلاهبرداران اینترنتی و جرائم مجازی نیز افزایش یافته است و آمار این نوع از جرائم در ایران نیز درحال افزایش است.
مراحل شکایت از کلاهبرداری اینترنتی

با وجود آشنایی افراد با روش‌های کلاهبرداری و اطلاع‌رسانی انواع روش‌های کلاهبرداری در رسانه‌ها، بازهم تعداد افرادی که  در دام کلاهبرداران مجازی می‌افتند زیاد است و این تعداد با گسترش فضای مجازی در حال افزایش نیز می‌باشند. در همین راستا پس از تعریف کلاهبرداری اینترنتی، انواع آن و روش‌های مقابله با آن‌ لازم است مراحل شکایت از کلاهبرداری اینترنتی را نیز بررسی کنیم تا درصورت بروز مشکل به سرعت و بدون ابهام بتوانید شکایت خود را مطرح و پیگیری کنید. در این مطلب از مجله دلتا به مراحل شکایت از کلاهبرداری اینترنتی می‌پردازیم.

شکایت از جرائم سایبری و کلاهبرداری اینترنتی

برای شکایت و پیگیری کلاهبرداری اینترنتی دو روش کلی وجود دارد:

  • مراجعه حضوری و تشکیل پرونده: در این حالت اگر به فرد خاصی مشکوک باشید پرونده برای بررسی به دادسرا ارجاع داده می‌شود اما در بیشتر پرونده‌ها شاکی‌ها به فرد خاصی مشکوک نیستند و اطلاع ندارند کلاهبرداری توسط چه کسی انجام شده است. در این صورت پرونده برای بررسی بیشتر به پلیس‌فتا تحویل داده می‌شود.
  • مراجعه به سایت پلیس‌فتا و اعلام شکایت: در این روش با مراجعه به سایت cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی یا مرکز فوریت‌های سایبری پلیس‌فتا، می‌توانید شکایت خود را مطرح کنید تا پلیس‌فتا با شما تماس گرفته و موضوع شکایت را بررسی کند.

به طور کلی پیگیری شکایت نیاز به مراجعه حضوری و ثبت کتبی دارد و صرفا ثبت آن در سایت کافی نیست.

 شکایت از کلاهبرداری اینترنتی در دادسرای تخصصی جرائم اینترنتی

تمام جرائمی که در فضای مجازی اتفاق می‌افتند توسط دادسرای جرائم رایانه‌ای همراه با پلیس‌فتا پیگیری می‌شوند. جرائمی مانند: کلاهبرداری اینترنتی، جعل کامپیوتری، تخریب یا هک داده و دسترسی غیرمجاز و انتشار تصویر و فیلم در فضای‌مجازی، تهدید از طریق شبکه‌های اینترنتی، شرکت‌های هرمی و توهین به مقدسات اسلامی در فضای‌مجازی.

در صورت وقوع هریک از این جرائم شاکیان و افراد متضرر می‌تواند با تنظیم شکوائیه و طرح شکایت در دادسرای جرائم رایانه‌ای همراه با ارائه دلایل و مستندات برای احقاق حق خود اقدام کنند.

شکایت از کلاهبرداری

مراحل تشکیل پرونده و شکایت از کلاهبرداری اینترنتی

  • مراجعه به دفاتر خدمات قضایی
  • تنظیم شکوائیه در خصوص موضوع جرم
  • تشکیل پرونده و اخذ دستورات قضایی
  • مراجعه به پلیس‌فتا در محل سکونت
  • ارائه مستندات به پلیس فتا
  • تحقیقات پلیسی
  • ارسال به مرجع قضایی جهت اعمال قانون

مجازات کلاهبرداری اینترنتی

مجازات کلاهبرداران اینترنتی باتوجه به جرم صورت گرفته مشخص می‌شود اما به صورت کلی حداقل یک سال و حداکثر ۳ سال حبس و مبلغ جریمه نقدی ۲ تا ۱۰ میلیون تومان برای این دسته از مجرمین در نظر گرفته می‌شود. در موارد آسیب‌های مالی، بازگرداندن مبلغ مورد کلاهبرداری به صاحب مال نیز درنظر گرفته می‌‌شود.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با دیگر نکات حقوقی مطلب، شرایط پس دادن کالا در خرید اینترنتی را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

چه نوع خیانتی باعث طلاق می شود؟

طلاق گرفتن به دلیل خیانت یکی از بیشتر پرونده‌ها را در دادگاه به خود اختصاص داده است. در شر…