اندازه‌گیری قند خون بدون نیاز به خون!

۲
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
افراد مبتلا به دیابت باید به‌صورت مستمر گلوکز خون خود را اندازه‌گیری نمایند تا بتوانند بیماری خود را مدیریت و کنترل کنند.
اندازه‌ گیری غیر‌ تهاجمی قند‌ خون

همه می‌دانند که مبتلایان به دیابت، ناگزیرند تا انگشتان خود را خراشیده و خون خود را تست کنند، یا یک دستگاه اندازه‌گیری با یک لوله کوچک وارد پوست خود کنند تا بطور مداوم گلوکز مایع بین سلولی خود را اندازه‌گیری کنند. اما به‌تازگی، دانشمندان به ساخت حسگری پرداخته‌اند که به اندازه‌ گیری غیر‌ تهاجمی قند‌ خون منجر شده است. با مجله دلتا همراه باشید تا درباره این حسگر بیشتر بدانید.

این حسگر زیستی جدید، به‌جای ایجاد زخم در انگشت، با استفاده از سیگنال‌های الکتریکی، گلوکز را از عروق خونی به سطح پوست هدایت می‌کند و با قرار دادن حسگر استوانه‌ای شکل روی آن قسمت از بدن، میزان قند‌خون اندازه‌گیری می‌شود. تمام بخش‌های این حسگرزیستی از یک باتری کاغذی انرژی می‌گیرد و کمی شبیه به یک تتو موقت به‌نظر می‌رسد .

در یک آزمایش بالینی کوچک و طی پنج روز، قند‌خون دو فرد سالم و یک فرد مبتلا به دیابت، مورد بررسی قرار گرفت و این دستگاه، گلوکز خون آن‌ها را اندازه‌گیری کرد، که نتایج آن تقریبا مانند نتایج آزمایش استاندارد بالینی خون بود. این نتایج در‌حالی است که هیچ یک از بیماران گزارشی از درد و ناراحتی ندادند.

این یک دستگاه تست قند‌خون غیرتهاجمی و یا با کم‌ترین میزان تهاجم است. این دستگاه نه تنها می‌تواند یک پیشرفت بزرگ در شیوه زندگی مبتلایان به دیابت باشد، بلکه می‌تواند برخی از مشکلاتی که قبلا به سبب اندازه‌گیری قند‌خون به وجود می‌آمد، مانند درد، تحریکات پوستی و عفونت ایجاد شده را نیز حل کند.

در حال حاضر هیچ دستگاه سنجش غیرتهاجمی در بازار موجود نیست

تاکنون چندین روش برای اندازه‌ گیری غیر‌ تهاجمی قند‌ خون وجود داشته است که بسیاری از آن‌ها به‌جای توجه به سلامتی افراد مبتلا به دیابت، بخش لوکس بازار سلامت را هدف قرار داده‌اند.

یکی از روش‌های متداول، استفاده از عرق برای اندازه‌گیری قند‌خون است. در اوایل سال جاری، شایعاتی مبنی بر پیگیری شرکت اپل برای انتشار یک دستگاه سنجش قند‌خون بدون نیاز به سوزن نیز منتشر شد. حتی ممکن است به‌خاطر داشته باشید که گوگل نیز سعی داشت تا یک لنز تماسی برای تشخیص گلوکز در اشک‌ها ایجاد کند. اما تاکنون، تمام این تلاش‌ها با مشکل مواجه شده است.

نکته مهم این است که، گلوکز بسیار زیادی در خون وجود ندارد و وقتی با استفاده از ماده‌ای مانند عرق، سطح گلوکز خون را اندازه‌گیری می‌کنید، اندازی‌گیری دقیق نیست.

همچنین، اگر سطح قند‌خون بیش از حد بالا باشد، در اشک، بزاق دهان، عرق، و یا ادرار وجود خواهد داشت. اما اگر میزان آن کاهش یابد، عملا برای تشخیص آن باید شکافی روی پوست ایجاد شود. حتی ممکن است آزمایش قند‌خون با ایجاد شکاف روی نوک انگشت نیز با نتایج نادرستی پایان پذیرد.

اگر کسی دیابتی باشد، نتایج نادرست این آزمایش می‌تواند خطرساز باشد و ممکن است فرد مبتلا، در زمانی که نیازی ندارد به اشتباه انسولین تزریق کند و یا در زمان مورد نیاز، انسولین تزریق نکند.

یکی از محققان این مطالعه جدید اظهار کرد: این دستگاه به درستی کالیبره شده و می‌تواند برای نظارت مداوم بر میزان گلوکز مناسب باشد. با این حال، مطالعات انجام شده محدود و در مراحل اولیه بوده است و برای تعیین نحوه استفاده دقیق و آسان از این قطعه مطالعات بیشتری لازم است.

پیشنهاد مطالعه: مطلب واکنش‌های عجیب بدن انسان! را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

وقتی یک انگشت رباتیک با انگشتان دست همکاری می‌کند!

یک طراح اهل لندن، یک انگشت رباتیک، موسوم به Third Thumb ابداع کرده است که با کمک حسگرهایی …