زنان لب بشقابی، جاذبه گران‌قیمت اتیوپی

۵
0
زمان مطالعه: 4 دقیقه
قبیله سورما در اتیوپی، قبیله ای است که با پخش تصاویری از مردمش در دنیا همگان را به تعجب واداشت. این قبیله که در دره اومو در کشور فقیر اتیوپی زندگی می‌کنند، امروز تبدیل به موضوعی برای صحبت، عکاسی و حتی جذب گردشگر در تمام دنیا شده‌اند.
قبیله سورما اتیوپی

مردم قبیله سورما اتیوپی را می‌توان یکی از سردمداران فشن و مد دانست. در این مطلب مجله دلتا با شما به اتیوپی، بین مردم عجیب قبیله سورما می‌رویم.

قبیله سورما

سفر به اتیوپی

اتیوپی کشوری است در شاخ آفریقا که با سومالی، سودان و کنیا در همسایگی قرار دارد. کلیسای تاریخی و حیرت‌انگیز سنت جورج که با صخره‌های سرخ‌رنگ آتشفشانی ساخته شده، پر از رمز و راز است و نگاه هر بیننده‌ مشتاقی را به خود خیره می‌کند.

قبیله عجیب اتیوپی

علاوه بر جاذبه‌های تاریخی، بازدیدکنندگان زیادی هستند که برای دیدن زیبایی‌های طبیعی یا قبایل عجیب، به اتیوپی سفر می‌کنند. شهرت اتیوپی به خاطر آب وهوای متغیر آن است.

قبیله سورما

قبیله سورما اتیوپی

قبیله سورما در دره اومو در کشور اتیوپی زندگی می‌کنند. به مردم قبیله سورما، سوری می‌گویند. آن‌ها بخشی از قبیله سورما هستند که به خاطر لب‌های عجیبشان مشهور شده‌اند.

در طول دوران برده‌داری، قبیله سورما اتیوپی برای اینکه به‌عنوان برده فروخته نشوند، در میان لب‌های خود بشقاب قرار می‌دادند تا بدقیافه شده و فروخته نشوند. در طول زمان، این عمل تبدیل به نوعی زیبایی شد و در نهایت در فرهنگ این مردم جای گرفت.

لب بشقابی

آب و هوای دره اومو که این قبیله در آن زندگی می‌کند، بی‌نهایت گرم است، بنابراین پوشیدن لباس برای مردم موضوعی اختیاری است.

کودکان این قبیله بدن خود را با رنگ‌های طبیعی گچ و دیگر رنگ‌هایی که در کنار رودخانه می‌یابند، رنگ می‌کنند. زمانی که گردشگری وارد قبیله می‌شود، فرزندان رئیس قبیله تمام صورت خود را رنگ می‌کنند تا در میان دیگر کودکان و فرزندان به‌راحتی قابل شناسایی باشند.

فرزندان قبیله سورما در آفریقا

زنان لب بشقابی

قوم مورسی مشهورترین قوم در میان این قبیله هستند. دلیل اصلی مشهور بودن آن‌ها، نوع تزئینی است که زنان این قوم برای زیباسازی خود انتخاب کرده‌اند.

 

قبایل آفریقایی

زنان قبیله سورما از سنین پایین، حلقه‌ها و بشقاب‌های بزرگی را درون گوش‌ها یا لب‌های خود جاسازی می‌کنند. پس از اینکه لب‌ها به اندازه کافی کشیده شد، این صفحه چوبی را با صفحاتی بزرگتر عوض می‌کنند. حتی گاهی مجبور می‌شوند که دو تا سه تا از دندان‌های جلویی را برای این کار بکشند.

زنان لب بشقابی اتیوپی

بعضی از زنان بالغ می‌توانند صفحه‌ای با ۳۰ سانتی متر قطر را در میان لب‌های خود قرار دهند. جذابیت زن‌های این قبیله با اندازه این بشقاب‌ها سنجیده می‌شود.

سنت‌های قبیله سورما

زنان زمان سرو غذا برای همسران خود و یا زمانی که خود را برای مراسم مذهبی آماده می‌کنند، این بشقاب‌ها را در میان لب‌هایشان می‌گذارند.

در دیگر مواقع می‌توانید آن‌ها را بدون این بشقاب‌ها ببینید. در این مواقع بعضی از لب‌های زنان، گاهی تا پایین چانه آن‌ها آویزان شده است.

اتیوپی در آفریقا

مردان قبیله سورما برای ازدواج باید به پدر عروس هزینه‌ای شامل گاو و کلاشینکف بپردازند. اگر زنی بشقاب بزرگتری در میان لبانش داشته باشد، هزینه ازدواج با او گران‌تر بوده و البته زن بهتری هم خواهد بود.

هر خانواده در قبیله سورما توسط مادر آن خانه اداره می‌شود. این زنان صاحب تمام زمین‌های کشاورزی، خانه و سودهای به‌دست آمده از زمین‌ها هستند و می‌توانند هر چه که می‌خواهند با درآمد حاصله انجام دهند.

زنان قبیله سورما

اقتصاد قبیله لب بشقابی‌ها

افراد قبیله به کشاورزی مشغول هستند. در طول فصل‌های خشک مردم این قبیله عسل جمع می‌کنند. مردان این قبیله با دیگر قبایل اتیوپی تبادل کالا به کالا انجام می‌دهند. محصولات خود را با موادی مانند پوست شیر، دم زرافه، عسل و عاج فیل به ازای تفنگ و سلاح ها معاوضه می کنند.

قبیله لب بشقابی‌ها

جهانگردان و افراد بسیاری برای آشنایی بیشتر با این قبیله و البته تهیه مستند و عکاسی از زندگی مردم آن، به اتیوپی سفر می‌کنند. با این وجود یادتان باشد که قرار گرفتن در میان این قبایل می‌تواند خطرناک هم باشد. سعی کنید که به عقاید این قبایل احترام بگذارید و در نهایت پس از آشنایی با زندگی آن‌ها، این مکان را ترک کنید.

پیشنهاد مطالعه: مطلب نیلوفر آبی، مادر معابد زیبای هندوستان را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

اوج هیجان را در این نقطه تهران تجربه کنید

پارک پرواز یکی از جذاب‌ترین پارک‌های غرب تهران محسوب می‌شود که به‌ دلیل ارتفاع زیاد، علاوه…