رد‌پای آدم‌فضایی‌‌ها در صحرای مرموز نازکا!

۱۵
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
در ۴۰۰ کیلومتری جنوب‌شرقی لیما در پرو، صحرایی غیر قابل کشت به‌‌نام نازکا وجود دارد که در دل خود جاذبه‌ای خاص و شگفت‌آور را جای داده است.
صحرای نازکا

با نگاه کردن به اقوام مختلفی که در طول تاریخ زندگی کرده‌‌اند، می‌بینیم که آن‌ها به روش‌های مختلف از خط استفاده می‌کردند. در این میان شاید یکی از عجیب‌ترین خطوط و طراحی‌هایی که شناخته شده است، خطوط بومیان اهل پرو باشد، که روی صحرای بی‌آب و علف کشیده شده است. با مجله دلتا همراه باشید تا درباره خطوط صحرای نازکا که یکی از جالب‌ترین جاذبه‌های دنیا است، بیشتر بدانید.

خطوط صحرای نازکا

در این بیابان بزرگ در مساحتی حدود ۵۰۰ کیلومتر مربع، صدها خطوط مختلف را می‌بینید که به شکل‌های خطوط هندسی، انسان، حیوانات و حشرات کشیده شده‌ٰ‌‌‌اند. این نقاشی‌ها آنقدر وسعت دارند که نمی‌توان مثل دیگر جاذبه‌ها شکل نهایی آن‌ها را از روی زمین درک کرد. بلکه باید از روی ارتفاع و شکل این خطوط را تشخیص دهید.

صحرای نازکا

ممکن است بپرسید این شیارها را چه کسی با این دقت طراحی کرده است؟ این شکل‌ها هنر مردمانی از تمدن نازکا است که در بین سال‌های ۴۰۰ پیش از میلاد، تا ۶۵۰ میلادی در این منطقه زندگی می‌کردند.

شاید برای شما جالب باشد که بدانید بزرگ‌ترین نقاشی این منطقه، حدود ۲۷۰ متر طول دارد.

دلیل اینکه بعد از این همه سال در اثر فرسایش‌های مختلف از بین نرفته‌اند، این است که در این منطقه که یکی از خشک‌ترین نقاط زمین است، باد خیلی کمی می‌وزد و شرایط آب و هوایی‌ ثابت است.

کفِ صحرای نازکا توسط لایه‌ای از سنگریزه‌های آهن اکسید به رنگ فندقی تیره پوشیده شده است. مردم این منطقه برای ایجاد حکاکی‌ها، حدود ۳۰ تا ۴۰ سانتی‌‌متر از لایه بالایی این سنگ‌ها را برش می‌زدند، تا ماسه روشن زیر آن‌ها نمایان گردد.

آن‌ها احتمالا کار حکاکی را با مدل‌های کوچک شروع کرده و سپس با دقت فراوان، اندازه مدل‌ها را افزایش داده‌‌‌اند.

صحرای نازکا

چرا این اشکال کشیده شده است؟

نظریه‌های مختلفی درباره اینکه چرا این خطوط کشیده شده است وجود دارد. جنجالی‌ترین آن‌ها، نظریه اریک فون دنیکن است.

او گفته است، احتمالا این خطوط، فرودگاهی برای سفینه‌های فضایی آدم فضایی‌ها بوده است! اما بسیاری عقیده دارند که انگیزه‌ای مذهبی پشت این کار مردمان آن زمان وجود داشته است. بطوری که آن‌ها قصد داشتند شکل‌هایی را به وجود بیاورند که فقط خداوند از آسمان بتواند آن‌ها را ببیند.

پژوهش‌های جدید نیز نشان می‌دهند که هدف از طراحی خطوط نازکا با آب در ارتباط بوده است. آب در نواحی خشک مانند دشت ساحلی پرو یک کالا بسیار ارزشمند محسوب می‌شود.

صحرای نازکا

البته حکاکی‌های این منطقه به‌عنوان سیستم آبرسانی یا راهنما یافتن آب استفاده نمی‌شده‌اند، بلکه بخشی از مراسم مذهبی مردم نازکا بوده‌اند و با این کار از خدای خود می‌خواستند تا میزان بارش باران را افزایش دهد.

پیشنهاد مطالعه: مطلب باورنکردنی اما واقعی، پرورش گیاه در خاک ماه را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

چرا برنج ژاپنی‌ها را چاق نمی‌کند!

این یک سوال بسیار رایج است. اگر کربوهیدرات عاملی برای چاقی می‌شود، پس چرا ژاپنی ها چاق نمی…