درختانی عجیب که از هم خجالت می‌کشند!

۷
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
در طبیعت پدیده‌های شگفت‌آور بسیاری وجود دارد، اما این پدیده از آن اتفاق‌هایی است که فقط در بعضی از درختان دیده می‌شود. به همین دلیل مناطقی که این درختان در آن‌ها وجود دارند، گردشگران زیادی را جذب می‌کنند.
پدیده تاج خروس

یکی از پدیده‌های طبیعی و بسیار عجیبی که در بعضی از گونه‌های درختی در طبیعت دیده می‌شوند، پدیده تاج خروس یا خیمه نام دارد.  این پدیده بیشتر در میان درختانی که از یک گونه یکسان هستند، اتفاق می‌افتد. با مجله دلتا همراه باشید تا درباره این پدیده جالب بیشتر بدانید.

پدیده تاج خروس

در این رخداد، درختانی که در کنار هم قرار دارند و کاملا هم‌ ارتفاع هستند، برگ‌هایشان تحت هیچ شرایطی به هم نمی‌رسند و برخورد نمی‌کنند و از هم فاصله‌های تقریبا یکسانی دارند. این موضوع باعث می‌شود تا در اطراف هر درخت یک گپ یا فضا خالی به وجود بیاید.

این پدیده عجیب از دهه ۱۹۲۰ میلادی، هم در علم و هم در ادبیات بسیار مطرح شده و در مورد آن صحبت شده است. اما این که دقیقا چه چیزی باعث می‌شود تا این پدیده رخ بدهد، هنوز هم برای دانشمندان نامعلوم است.

تحقیقات نشان داده است که اگر از نوسان درختان تاج خروسی در باد به کمک انسان‌ها و بصورت مصنوعی جلوگیری شود، این فضای خالی‌ که در بالا به وجود می‌آید دیگر وجود نخواهد داشت.

علاوه بر این، تحقیقات دیگری که در زمینه پدیده تاج خروس شده است نشان می‌دهد که این پدیده زمانی که درختان کوچک و جوان هستند، اتفاق نمی‌افتد. اما همین‌که کمی قد می‌کشند و رشد می‌کنند، به تدریج این اتفاق هم شروع به رخ دادن می‌کند.

درختانی که تنه‌های بلند دارند، برگ‌های کوچکی دارند چون کمتر می‌توانند در مقابل انحنا در باد جلوگیری کنند.

پدیده تاج خروس

قابل قبول‌ترین علت پدیده تاج خروس

یکی از محققان مالزیایی که در اینباره تحقیقاتی کرده است که می‌گوید، هیچ‌گونه سایشی در جریان ارتباط و برخورد بین برگ‌ها مشاهده نکرده است. او این نظر را دارد که برگ‌های در حال رشد به نور حساسند و وقتی که در مجاورت شاخ و برگ دیگری قرار می‌گیرند، از رشد باز می‌ایستند.

پدیده تاج خروس

این پدیده کجا قابل رویت است؟

یکی از مناطقی که در آن می‌توانید این پدیده را به وفور ببینید، جنگل پژوهشی مالزی در شهر کوالالامپور است.

پیشنهاد مطالعه: مطلب حیوانات ناشناخته‌ای که باعث مرگ شما می‌شوند! را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

۹ حقیقت عجیب و جالب تاریخی!

لیست‌های عجیب‌وغریب همیشه محبوب هستند. بنابراین مجله دلتا در این مطلب شما را با ۹ حقیقت عج…