ایلان ماسک مشکل اینترنت ایران را حل می‌کند!

۹
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
اینترنت ماهواره‌ای استارلینک یک شبکه اینترنت جهانی است و برای سرویس‌‌دهی نیز به هیچ منطقه جغرافیایی خاصی محدود نمی‌شود.
اینترنت ماهواره‌ای

پیش بینی می‌شود اینترنت ماهواره‌ای استارلینک که از سوی طرح اسپیس‌ایکس ایلان ماسک هدایت می‌شود تا ماه سپتامبر (شهریور-مهر) بتواند پوشش جهانی پایدار داشته باشد. با مجله دلتا همراه باشید تا درباره این فناوری جدید بیشتر بدانید.

مدیر ارشد اجرایی اسپیس‌ایکس در یک کنفرانس فناوری گفت: ما با موفقیت ۱۸۰۰ ماهواره مستقر کرده‌ایم. زمانی‌که همه این ماهواره‌ها به مدار عملیاتی خود برسند پوشش جهانی پایداری خواهیم داشت.

با این حال وی تاکید کرد: پس از آن ما وارد روند وضع مقررات خواهیم شد که باید به هر کشوری مراجعه کنیم و برای ارائه خدمات مخابراتی تاییدیه بگیریم.

ایلان ماسک در ماه مه گذشته گفته بود که بیش از ۵۰۰ هزار درخواست پیش خرید برای استفاده از خدمات اینترنتی خود دریافت کرده‌اند و پیش‌بینی می‌کنند که مشکلی در تامین تقاضا‌ها وجود نداشته باشد.

اینترنت ماهواره‌ای

اینترنت فضایی استارلینک، ماهواره‌های فیلترینگ را دور می‌زند؟

تاکنون ۶۵۰ ماهواره در مدار قرار گرفته است و برای پوشش حداقلی باید حدود ۸۰۰ ماهواره در مدار قرار گیرند. برای رسیدن به بهترین حالت پوشش در فاز‌های نهایی این تعداد باید به ۱۲ هزار عدد برسد.

ماهواره‌های کنونی مخابراتی در مدار ۳۶ هزار کیلومتری زمین قرار دارند، این فاصله زیاد باعث می‌شود تا استفاده از اینترنت‌های ماهواره‌های کنونی با تاخیر قابل ملاحظه باشد و خدمات ضعیفی را عرضه کنند. برای آنکه اینترنت برقرار باشد امواج باید فاصله ۳۶ هزار کیلومتری از زمین را که با سرعت نور طی می‌شود چندین بار طی کنند.

اما قرار گرفتن در مدار ۵۰۰ کیلومتری از سطح زمین این تاخیر را عملا از بین می‌برد. ماهواره‌های استارلینک در مدار نزدیک زمین قرار می‌گیرند که تقریبا ۷۲ برابر نزدیک‌تر از ماهواره‌های مخابراتی دیگر به زمین است. این نزدیک‌تر بودن، کیفیت بیشتر اینترنت را ایجاد می‌کند.

برای دریافت امواج ماهواره استارلینک به یک سیستم کوچک دریافت و ارسال امواج نیاز است که توسط استارلینک عرضه می‌شود. سرعت این شبکه در گام اول ۱۰۰ مگابیت در ثانیه و در فاز نهایی به بیش از یک گیگ در ثانیه می‌رسد.

اینترنت ماهواره‌ای

کیفیت اینترنت ماهواره‌ای استارلینک چگونه است؟

این سیستم عمدتا برای کسانی طراحی شده که در جوامع دور‌افتاده یا روستایی زندگی می‌کنند و دسترسی محدودی به ارائه دهندگان خدمات اینترنت دارند.

به کمک این سیستم جدید، سرعت انتقال داده‌ها بین ۵۰ تا ۱۵۰ مگابیت در ثانیه خواهد بود و زمان تاخیر برای دریافت پاسخ‌ها نیز به حدود ۲۰ تا ۴۰ میلی‌ثانیه می‌رسد.

این ویژگی‌ها در کنار سرعت بارگیری سه رقمی آن، تاکنون در خدمات ارائه شده از سوی هیچ‌کدام از شرکت‌های دارنده اینترنت ماهواره‌ای سابقه نداشته است.

این نکته نیز قابل ذکر است که مدیرعامل شرکت اسپیس ایکس در ماه مارس گذشته در پاسخ به یک کاربر ایرانی در توییتر درباره اینترنت ماهواره‌ای و امکان دسترسی ایرانیان به آن گفت که تا جایی که بتواند حمایت می‌کند.

پیشنهاد مطالعه: مطلب تراشه‌های رایانه‌ای که ذهن شما را می‌خواند! را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

۹ حقیقت عجیب و جالب تاریخی!

لیست‌های عجیب‌وغریب همیشه محبوب هستند. بنابراین مجله دلتا در این مطلب شما را با ۹ حقیقت عج…