جبران خسارت ناشی از فریب در ازدواج

۱۲
2
زمان مطالعه: 2 دقیقه
عقد ازدواج سبب به وجود آمدن آثاری میان زوجین می‌شود و حقوق و تکالیفی را بر عهده آنان قرار می‌دهد. اما گاهی یکی از زوجین با فریب دادن دیگری رضایت او را برای ازدواج با خود جلب می‌کند.
جبران خسارت فریب در ازدواج

بر اساس ماده ۴۳۸ قانون مدنی: (تدلیس عبارت است از عملیاتی که موجب فریب طرف قرارداد شود) بر این اساس، تدلیس که همان فریب دادن طرف مقابل است، در عقد نکاح نیز ممکن است انجام شود. در این مطلب از مجله دلتا به جبران خسارت فریب در ازدواج می‌پردازیم.

فریب در ازدواج

فریب در ازدواج یعنی زوجین عیبی را که دارند، پنهان کنند یا صفت مثبت و خوبی را برای خود بیان کنند در حالیکه آن صفت را ندارند.

مثلا مرد خود را دارای ثروت و مقام معرفی کند در حالیکه آن مقام و ثروت را ندارد یا با مدرک جعلی خود را لیسانسه یا دکتر نشان دهد و از این راه طرف مقابل را تشویق به قبول ازدواج کند.

یا زن، خود را دختر فلان شخص معروف یا دارای هنر خیاطی یا آشپزی یا موسیقی نشان دهد در صورتی که این صفات را ندارد. یا خود را باکره معرفی کند یا کچلی خود را با کلاه گیس بپوشاند و با این ترفند موافقت مرد را برای ازدواج جلب کند.

اگر بعد از عقد معلوم شود که طرف مقابل صفتی که گفته بود را ندارد یا عیبی که داشته را مخفی کرده است، در اینگونه موارد شخص فریب خورده مییتواند ازدواج را بر هم بزند.

فریب در ازدواج

جبران خسارت فریب در ازدواج

هرگاه عقد نکاح ناشی از فریب در ازدواج باشد، فریب خورده علاوه بر اینکه حق برهم زدن ازدواج را خواهد داشت، طبق قانون می‌تواند از شخص فریب‌دهنده نیز خسارت دریافت کند.

اعم از اینکه فریب‌دهنده یکی از زوجین بوده باشد و یا اینکه این امر به کمک فرد دیگری انجام شده باشد.

بنابراین، هرگاه مردی در اثر فریب با زنی که باکره نیست به جای دختری باکره ازدواج کرده باشد، می‌تواند تفاوت مهریه بین دختر باکره و زن غیر باکره را به عنوان خسارت از زن دریافت کند.

اگر مرد مهریه را نداده است و فریب‌دهنده خود زن است، مرد می‌تواند تفاوت آن را از مهریه کم کند و بقیه را به زن بپردازد.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با دیگر نکات حقوقی در این موضوع، پاک کردن نام همسر پس از طلاق را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

آیا پولی که اشتباه کارت به کارت شده را می‌توان پس گرفت؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که مبلغی را به اشتباه برای شخصی کارت به کارت کرده باشید. سپ…