علائم و درمان یک نوع افسردگی بسیار عجیب ولی رایج!

۱۱
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
هنگامی که فردی در معرض دید عموم خودکشی می‌کند، بسیاری از افرادی که آن فرد را می‌شناخته‌اند به دلیل تصور شادی که همیشه از او به خاطر داشته‌اند، شوکه می‌شوند.
افسردگی خندان

افسردگی خندان اصطلاحی است برای توصیف کسانی که در درون خود با افسردگی زندگی می‌کنند اما در ظاهر کاملا خوشحال یا آرام به نظر می‌رسند و در زندگی اجتماعی آن‌ها معمولا مشکل و اختلالی مشاهده نمی‌شود و حتی شاید برخی آن‌ها را کاملا نرمال تلقی کنند. با ما در مجله دلتا همراه شوید تا این نوع از افسردگی را بررسی کنیم.

علائم افسردگی خندان چیست؟

افسردگی روی هر شخص تأثیرات متفاوتی می‌گذارد و علائم مختلفی را به همراه دارد که برجسته‌ترین آن‌ها احساس غم عمیق و طولانی مدت است. علائم دیگر آن به شرح زیر هستند:

  • تغییر در اشتها، وزن و الگوی خواب
  • احساس خستگی یا بی‌حالی
  • احساس ناامیدی، عزت‌نفس پایین
  • از دست دادن علاقه یا حس لذت نسبت به انجام کارهایی که قبلا انجام آن‌ها لذت‌بخش بوده است.

کسی که دچار افسردگی خندان است ممکن است برخی یا همه‌ علائم فوق را تجربه کند، اما در ملاعام و در اجتماع این علائم را از خود بروز نمی‌دهد. برای کسی که از بیرون نگاه می‌کند، فردی که دچار افسردگی خندان است ممکن است این چنین به نظر برسد:

  • فردی فعال و دارای عملکرد بالا
  • کسی که یک شغل ثابت دارد و یک زندگی خانوادگی و اجتماعی سالم را اداره می‌کند.
  • شخصی خوش‌خلق، مثبت اندیش و بطور کلی خوشحال به نظر می‌رسد.

چه کسانی در معرض خطر افسردگی خندان هستند؟

عوارض افسردگی

برخی از عوامل خطرزا به صورت زیر هستند:

تغییرات بزرگ در زندگی

مانند سایر انواع افسردگی، افسردگی خندان می‌تواند ناشی از یک رویداد بزرگ باشد. مانند اتمام یک رابطه‌ ناموفق یا از دست دادن شغل. افسردگی همچنین می‌تواند به‌عنوان یک حالت ثابت و پایدار تجربه شود.

شبکه‌های اجتماعی

در عصری که درصد زیادی از جمعیت دنیا از رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند، می‌توانیم وجود یک واقعیت موازی دیگر را تصور کنیم که در آن زندگی همه خوب پیش می‌رود. اما آیا تمام کاربران شبکه‌های اجتماعی واقعا این‌قدر خوشحال و راضی‌اند؟

ممکن است بسیاری از افراد تمایل نداشته باشند یا نتوانند که در لحظات بد خود مطلب ارسال کنند، در عوض همه افراد فقط لحظات خوب خود را با جهان به اشتراک می‌گذارند. این مسأله می‌تواند خلأیی در واقعیت ایجاد کند که به افسردگی خندان فضای بیشتری برای رشد می‌دهد.

انتظارات

همه‌ ما گاهی اوقات انتظاراتی غیرواقعی از خود داریم. مانند اوضاع مالی بهتر، یا بدنی ورزیده‌تر و چیزهایی از این قبیل. ما همچنین تحت تأثیر انتظارات بیرونی هستیم.خواه خودتان انتظاراتی غیرواقعی از خود داشته باشید یا این انتظارات از جانب دیگران باشد، اگر چنین به نظر برسد که احساسات شما در راستای این انتظارات نیست، احتمالا تصمیم می‌گیرید که احساسات خود را پنهان کنید.

افراد کمال‌گرا به دلیل استانداردهای بیش از حد بالایی که به خود تحمیل می‌کنند، ممکن است بیشتر در معرض خطر این نوع اختلال باشند.

پیشنهاد مطالعه: پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی با نوع دیگری از افسردگی، افسردگی بهاری را نیز بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

چند خارشی که هرگز نباید بخارانید!

وقتی پوستتان را می‌خارانید در واقع به آن آسیب می‌زنید. با مجله دلتا همراه شوید تا با چند خ…