ارتباط عجیب حیوانات با زمین لرزه!

۳۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
به نظر می‌رسد حیوانات مکانیسم‌هایی دارند که می‌توانند زلزله را پیش از وقوع احساس کنند. گویا در این مورد هم حیوانات باید به کمک انسان‌ها بیایند.
قابلیت پیش بینی حیوانات

مطالعات نشان داده است که جانوران می‌توانند وقوع زمین لرزه را دقایقی قبل از آن حس کنند. با مجله دلتا همراه باشید تا در رابطه با این قابلیت پیش بینی حیوانات بیشتر بدانید.

بر اساس تحقیقات زمین شناسی، از هر زمین لرزه دو نوع موج متفاوت ساطع می‌شود. یکی از این امواج، امواج بزرگ S نامیده می‌شوند. امواج دیگر که بسیار کوچک‌تر بوده و امواج P نام دارند و کمی قبل از رسیدن امواج S، خود را نشان می‌دهند. جانوران، برخلاف انسان‌ها می‌توانند امواج P را حس کنند.

میدان مغناطیسی زمین و درک جانوران

یکی از علائم وقوع زلزله، تغییرات میدان مغناطیسی زمین است. این مسئله بسیار اتفاق افتاده است که از ماه‌ها قبل از وقوع زلزله، در شعاع چندصد کیلومتری از کانون آن، گزارش‌هایی مبنی بر تغییرات میدان مغناطیسی ثبت شده است.
 مطالعات زیادی در رابطه با قابلیت پیش‌بینی حیوانات از میدان مغناطیسی زمین صورت گرفته است و این قابلیت در جانوران اثبات شده است.
بنابراین دور از ذهن نیست که جانوران با درک ناهنجاری‌های میدان مغناطیسی زمین، زلزله را پیش از وقوع آن احساس کنند. یکی از نشانه‌های دیگر بروز زلزله، تغییرات بار‌های الکتریکی در اتمسفر است. هنگامی که سنگ‌ها، در مراحل انتهایی وقوع زلزله تحت فشار شدید قرار می‌گیرند یون‌های مثبت زیادی تولید می‌شود.
وجود این یون‌های مثبت، منجر به بروز «سندرم سروتونین» در جانداران می‌شود. سروتونین، هورمونی است که خلق و خو را تحت کنترل خود دارد و تغییرات آن منجر به بروز بی قراری و ناهنجاری‌های رفتاری می‌شود.
به نظر می‌رسد، حیوانات نسبت به تغییر سطح این هورمون حساس‌ترند و سعی می‌کنند از محل تجمع یون‌های مثبت دور شوند.

رفتار عجیب حیوانات

اگر حیوانات خانگی شما ناگهان ترسیدند و با رفتار عجیب به سمت ارتفاعات فرار کردند، حتما به دنبال آن‌ها بروید. زیرا در حدود ۵ ثانیه آینده همه چیز در اطراف شما به لرزه درخواهد آمد. اما قابلیت پیش بینی حیوانات روزها یا حتی هفته‌ها قبل از وقوع زمین لرزه، موضوعی گیج کننده است.

موش‌های فراری

از جمله حساس‌ترین جانوران به علائم زمین لرزه می‌توان جوندگان و بطور خاص موش‌ها را نام برد. آن‌ها در زمره نخستین گروه جانورانی هستند که زلزله را پیش‌بینی می‌کنند. آن‌ها در دسته‌‌های بزرگ از لانه‌های زیرزمینی‌شان خارج می‌شوند و خودشان را از خطر زلزله می‌رهانند.

مورچه‌های سرگردان

دانشمندانی هستند که رفتار کلونی مورچه‌ها را در رابطه با زمین لرزه مورد بررسی قرار داده‌اند. آن‌ها متوجه شدند در اثر جنب و جوش شدید مورچه ها پیش از وقوع زمین لرزه، دمای لانه به شدت بالا می‌رود. مورچه‌هایی که در حال حرکت به سمت لانه بوده‌اند به عمد تغییر مسیر می‌دهند و کلونی مورچه‌ها دچار هرج و مرج شدیدی می‌شود.
پیش بینی زلزله توسط حیوانات

دلفین‌ها

دلفین‌ها زودتر از حیوانات دیگر متوجه وقوع زلزله می‌شوند. دلیل آن این است که، آن‌ها در آب زندگی می‌کنند. از آنجایی که جرم حجمی آب بیشتر از هوا است، این حیوانات زودتر متوجه صداها می‌شوند.

پیشنهاد مطالعه: مطلب کشف سیستم پیش‌بینی زلزله را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

چرا مردان چاق بیشتر می‌شکنند!

مردان چاق، بیشتر از مردانی که سطح چربی بدنشان معمولی است، دچار شکستگی استخوان می‌شوند. آیا…