سامانه املاک ؛ مؤثرترین راهنمای قیمت مسکن

۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
بسیار نیاز است یک راهنمای قیمتی برای ارزش‎گذاری واقعی آپارتمان‎ها وجود داشته باشد تا به خریداران کمک کند.
سامانه املاک

سامانه املاک ؛ مؤثرترین راهنمای قیمت مسکن برای خریداران به شمار می‎رود. به عبارت دیگر، راهنمای قیمتی ، نیاز امروز بازار مسکن در کشور است و فقدان آن در بازار نوساز‌ها موجب شده است که خریداران از قیمت واقعی آپارتمان‎های نوساز در هر محله بی‎خبر بمانند.

به گزارش مجله دلتا به نقل از دنیای اقتصاد ، با این که تورم شدید در نرخ مسکن، موجب افت خرید و فروش  شده است، اما در همین اوج رکود نیز، همچنان بازار آپارتمان‎هایی که از عمر ساخت‎شان حداکثر ۵ سال می‎گذرد، گرم است و این بازار  نیاز به  یک راهنمای قیمتی برای ارزش‎گذاری واقعی املاک دارد؛  تا به خریداران کمک کند.

متاسفانه قیمت‎گذاری روی آپارتمان‎ها بستگی به سلیقه مالکان و فروشندگان دارد و از هیچ قاعده‎ای پیروی نمی‎کند. سازندگان نیز هیچ پایبندی به آخرین قیمت ثبت شده در معاملات ندارند و  روزانه قیمت پیشنهادی خود را تغییر و افزایش می‌دهند.  این‎جاست که نیاز به راهنمای قیمتی برای تعیین نرخ واقعی مسکن، مشخص می‎شود.

وقتی مشتری خبر از ارزش  واقعی ملک نداشته باشد، برخی از واسطه‌ها نیز قیمت فایل‌های عرضه شده را به‌عنوان قیمت قطعی منطقه به متقاضیان خرید اعلام می‌کنند و خریدار ناچار است به قیمت پیشنهادی واسطه‎ها و فروشنده‎ها اعتماد کند.

بی‌اطلاعی از ارزش واقعی آپارتمان نوساز در هر محله، مهم‌ترین چالش پیش‌ روی خریداران مسکن محسوب می‌شود و آن‎ها ناگزیر هستند به اظهارات واسطه‌گر  و فروشنده‌ اعتماد کنند.

سامانه املاک

بهترین راهنمای قیمتی مسکن چیست؟

سامانه املاک ، اطلاعات بازار مسکن را در خود دارد. اگرچه این سامانه راهنمای خوبی است، اما ضعف‎هایی دارد. به طور مثال، در سامانه املاک ؛ اطلاعات کامل ملک نظیر: آدرس دقیق با قید معابر فرعی، داشتن امکانات پارکینگ و آسانسور و دیگر مواردی که روی قیمت ملک اثرگذار است، درج نمی‌شود. این موارد، برای تعیین قیمت به کار برده می‎شوند.

مجموعه موارد یاد شده سبب شده است قیمت‌گذاری در بازار آپارتمان‌های نوساز بیشترین هرج و مرج را در مقایسه با دیگر گروه‌های سنی آپارتمان‌ها داشته باشد.

با رفع این مشکلات از سامانه املاک و  اصلاح و تکمیل اطلاعات عرضه شده آن؛ سامانه املاک می‎تواند بهترین و موثرترین  راهنمای قیمتی برای خریداران مسکن باشد.

 

خبرهای بیشتر درباره بازار مسکن در ایران را در صفحات خبر و گزارش و اخبار مسکن مجله دلتا  بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در گزارش های ملکی

همچنین بخوانید

تنبیه بدنی چه اثراتی بر مغز کودک دارد؟

یک مطالعه جدید از دانشگاه هاروارد نشان داد که کتک زدن حتی ممکن است بیشتر از آنچه تصور می‌ش…