آیا شوهر می‌تواند مانع تحصیل همسر خود شود؟

۵
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
در زمان ازدواج، زن و مرد باید بر سر همه موارد با یکدیگر توافق کنند، یکی از این مسائل حق تحصیل زن است.
ممانعت از تحصیل زن توسط همسر

محرومیت از تحصیل یکی از مشکلاتی است که ممکن است شوهر برای همسر خود ایجاد کند. در این مطلب از مجله‌ دلتا به ممانعت از تحصیل زن توسط همسر می‌پردازیم.

حق تحصیل زن طبق قانون

در صورتی که زن قبل از ازدواج با همسر خود شرط کند که بعد از ازدواج قصد تحصیل دارد، مرد نمی‌تواند ممانعت از تحصیل زن کند.

شروط ۱۲ گانه ضمن عقد ازدواج؛ حق طلاق، حق اشتغال، حق تحصیل و … را نیز در برمی‌گیرد که در مورد حق تحصیل زن، مرد می‌تواند با امضا کردن شروط ضمن عقد، اجازه تحصیل را به همسر خود بدهد یا با امضا نکردن آن، این حق را از او سلب کند.

تحصیل زن بدون اجازه شوهر

حق تحصیل زن طبق قانون از حقوق مدنی آن‌ها محسوب می‌شود و جلوگیری از تحصیل زن، نیازمند یک ماده قانونی جداگانه است. مرد فقط زمانی می‌تواند از ادامه تحصیل همسر خود جلوگیری کند که ادامه تحصیل زن به زندگی زناشویی لطمه‌ای وارد کند و باعث برهم خوردن زندگی مشترک شود.

 فقط در صورتی که تحصیل زن بدون اجازه شوهر باشد، مرد می‌تواند ممانعت از تحصیل زن کند. در غیر این صورت ادامه تحصیل جزو دلایل طلاق از سوی مرد نیست. شایان ذکر است اگر زن در زمان ازدواج در حال تحصیل باشد، مرد بعد از ازدواج اجازه مخالفت ندارد.

ممانعت از تحصیل زن

دادخواست برای ممانعت از تحصیل زن 

طبق قانون، زن و شوهر هر کدام اختیارات مشروع خود را دارند و بدون داشتن دلیل قانونی و منطقی نمی‌توان هیچ حقی را از مرد یا زن سلب کرد. بنابراین شوهر نمی‌تواند با دلایل غیرمنطقی همسر خود را از انجام برخی از کار‌ها محروم کند.

به طور مثال اگر مرد بدون هیچ دلیل موجه قانونی از کار کردن و تحصیل زن ممانعت کند، کار غیرقانونی انجام داده است و زن می‌تواند دادخواست خود را تحت عنوان عسر و حرج به دادگاه تقدیم کند. عسر و حرج به معنای شرایط سخت در زندگی مشترک است و اگر به دادگاه ثابت شود که شوهر با دلایل غیرمنطقی شرایط سخت و غیر قابل تحمل را برای همسر خود ایجاد کرده است، به زن حق طلاق می‌دهد.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با نکات حقوقی در این زمینه، آیا منع اشتغال زن توسط شوهر قانونی است؟ را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

این چند نکته مهم را بدانید سپس خانه اجاره کنید

با در نظر گرفتن آمار صاحب‌خانه‌ها و روابط آن‌ها با مستأجران خود، می‌توان گفت که طیف وسیعی …