زردچوبه، ادویه‌ای شگفت‌انگیز

۴
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
هندیان تا این اندازه به آن اعتقاد دارند که پژوهش‌های زیادی در موردش انجام داده‌اند. آنها به این نتیجه رسیدند که زردچوبه واقعا دارای ترکیباتی با خواص درمانی قدرتمند است.
خواص زردچوبه برای بدن

زردچوبه ادویه‌ای است که تقریبا در همه‌ غذاهای ایرانی پیدا می‌شود اما زردچوبه تنها یک ادویه برای طعم و رنگ غذاها نیست. این ادویه خواص مختلفی برای سلامتی بدن دارد. برای شناخت خواص زردچوبه برای بدن با ادامه این مطلب از مجله دلتا همراه شوید.

خاصیت ضدالتهابی

یکی از خواص زردچوبه برای بدن این است که در بدن با مهاجمان خارجی مبارزه می‌کند. همچنین در ترمیم بسیاری از آسیب‌ها نقش موثری دارد. التهاب‌های کوتاه‌مدت مفید هستند ولی التهاب در بلندمدت می‌تواند مشکلاتی جدی بوجود بیاورد. هر ماده‌ای که با التهاب مبارزه کند، می‌تواند در پیشگیری از این نوع التهاب موثر باشد. زردچوبه یکی از این مواد است.

قدرت بالای آنتی‌اکسیدانی

رادیکال‌های آزاد در بروز آسیب‌های خطرناک به بدن نقش زیادی دارند. بیماری‌های قلبی، سرطان، آسیب‌های مغزی، مشکلات عضلانی و در کل تضعیف سیستم دفاعی بدن حاصل فعالیت رادیکال‌های آزاد است.

آنتی‌اکسیدان‌ها بخاطر دفاع از بدن در مقابل آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد اهمیت چشمگیری دارند. کورکومین یک آنتی‌اکسیدان موجود در زردچوبه است و می‌تواند رادیکال‌های آزاد را در بدن خنثی کند.

خواص زردچوبه

افزایش سلامت مغز

ترکیبات مفید گیاهی که به میزان فراوانی در زردچوبه یافت می‌شوند در حفظ سلامت سلول‌های عصبی تاثیر بسزایی دارند. این ترکیبات با حفظ سلامت سلول‌های مغزی به تقویت حافظه و جلوگیری از بیماری‌های مغزی کمک می‌کنند.

کاهش بیماری‌های قلبی

زردچوبه در سلامت لایه‌های عروق هم موثر است. این ادویه بی‌نظیر سلول‌های رگ‌های خونی را تقویت کرده و از تجمع چربی‌ها و مختل شدن فشارخون جلوگیری می‌کند.

پیشگیری از سرطان

مصرف زردچوبه می‌تواند بر روی برخی از سرطان‌ها تأثیر بگذارد. محققان معتقدند کورکومین در درمان سرطان موثر است. چراکه این ماده بر رشد و گسترش سلول‌های سرطانی اثر گذاشته و از آن می‌کاهد.

خواص زردچوبه

درمان التهاب مفصلی(آرتروز)

امروزه آرتروز به یک مشکل عمده در دنیای مدرن تبدیل شده است. انواع مختلفی از مشکلات مفصلی وجود دارد اما بیشتر آنها با ورم مفاصل همراه هستند. کورکومین با خواص ضدالتهابی‌ خود می‌تواند به بهبود این مشکلات کمک کند.

به تاخیر انداختن پیری

یکی دیگر از خواص زردچوبه برای بدن این است که پیری را به تعویق می‌اندازد. اگر کورکومین بتواند از بیماری‌های قلبی، آلزایمر و سرطان پیشگیری کند، پس در افزایش طول عمر نیز موثر است. بیماری و التهاب موجب تسریع روند پیری می‌شوند و کورکومین با خواص آنتی‌اکسیدانی و ضدالتهابی‌ می‌تواند این روند را به تاخیر بیندازد.

پیشنهاد مطالعه: مطلب خواص بی‌نظیر لوبیا سبز برای سلامتی را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

فوایدی از سیب که هرگز درباره‌ آن‌ها نشنیده‌اید!

محبوب‌ترین میوه‌ها در میان دوست داران سلامت سیب است. در ادامه قصد داریم به تعدادی از مهم ت…