با موبایل خود کم خونی را تشخیص دهید!

۱۱
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
برنامه غربالگری جدیدی به نام HemaApp که برای گوشی‌های هوشمند طراحی شده است، میزان غلظت هموگلوبین خون را با استفاده از دوربین گوشی‌ها تخمین می‌زند و می‌تواند برای تشخیص کم خونی استفاده شود.
فناوری تشخیص کم خونی

تیمی از دانشمندان نرم افزاری را تولید کرده‌اند که می‌تواند برای تشخیص اختلالات خونی بکار رود. این اپلیکیشن، بر روی تلفن‌‌های هوشمند نصب می‌‌شود، سپس با دوربین‌ تلفن از بخش داخلی پلک پایین عکس گرفته می‌‌شود. در واقع دوربین گوشی‌های هوشمند برای ارزیابی میزان هموگلوبین مورد استفاده قرار می‌‌گیرند. در این مطلب از مجله دلتا درباره این فناوری تشخیص کم خونی، اطلاعاتی در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

این تیم، الگوریتمی طراحی کرده‌اند که می‌تواند عکس‌های هوشمند با وضوح پایین را به سیگنال‌های دیجیتال با وضوح بالا تبدیل کند. سپس یک الگوریتم جداگانه، آن سیگنال‌ها را برای جمع‌آوری هموگلوبین تجزیه و تحلیل می‌کند.

محققان می‌‌گویند: ایده این است که با استفاده از یک عکس ساده، طیفی از رنگ‌ها را بدست آوریم. حتی اگر چندین عکس با قرمزی بسیار مشابه داشتیم، نمی‌توانیم تفاوت را به وضوح مشاهده کنیم.

یک طیف، چندین داده را ارائه می‌دهد که شانس یافتن اطلاعات معنی‌دار بسیار همبسته با سطح هموگلوبین خون را افزایش می‌دهد.

نرم افزار طراحی شده توسط این تیم، بعنوان یک برنامه ساده تلفن هوشمند عمل می‌کند و نیازی به سخت افزار اضافی نخواهد داشت.

آزمایش کم خونی

تفاوت فناوری تشخیص کم‌خونی با آزمایش خون

بیش‌تر روش‌‌های آزمایشی موجود، پیچیده و زمان‌بر هستند. نتیجه آزمایش خون می‌تواند چند ساعت طول بکشد. همچنین ممکن است برخی از موارد آزمایش خون، نیاز به کشت مجدد داشته باشند.

این فناوری تشخیص کم‌خونی می‌تواند بعنوان یک گزینه کارآمد عمل کند؛ زیرا مقرون به صرفه، بسیار حساس و غیرتهاجمی است. این نرم‌افزار، به تشخیص زودرس بیماری‌‌های جدی اختلال آهن در غلظت سلولی بسیار کم، کمک می‌کند.

 این رویکرد جدید سلامتی، قدمی بزرگ در جهت تشخیص زود هنگام کم خونی، آسیب حاد کلیه و خون‌ریزی و یا ارزیابی اختلالات خونی مانند کم‌خونی سلول داسی است.

پیشنهاد مطالعه: مطلب با این روتختی‌ها اتاق خواب خود را زیباتر کنید! را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

۸ تغییری که فقط آدم‌های خاص تجربه می‌کنند!

تصور نکنید هر جای عالم هستی که پا بگذارید، بدن شما به شکل فعلی خواهد بود. در این مطلب هشت …