ارگ کلاه‌ فرنگی ، یادمان تاریخ معاصر

۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
ارگ کلاه فرنگی یکی از آثار تاریخی شهر بیرجند در دوره‎ی قاجار است. این بنا پنج طبقه دارد و سه طبقه‎ی بالایی آن برای ایجاد فرم مخروطی ساخته شده‎است.
ارگ کلاه فرنگی

ارگ کلاه‌ فرنگی یکی از آثار تاریخی شهر بیرجند است که بین سال‎های ۱۲۶۴ تا ۱۳۱۳ هجری قمری بنا شده‎ که مصادف با دوره قاجار است. ارگ حسام الدوله، قصر بی بی عروس، قلعه بیرجند و ارگ سرکار، از نام های دیگر ارگ کلاه‌ فرنگی بیرجند است.

ارگ کلاه فرنگی

 ارگ کلاه‌ فرنگی در چند طبقه و به فرم زیگورات ساخته شده‎است. بخش همکف دارای نقشه‎ی کاملی است. بخش ورودی ارگ از چند قوس تشکیل شده که طاق های زیبایی را ایجاد کرده ‎است.

حجم کلی ارگ کلاه‌ فرنگی، فرمی مخروطی دارد. پلان های هر طبقه شش ضلعی است. مصالح استفاده شده در ارگ کلاه فرنگی گِل، آجر، آهک و ساروج است و نمای کلی آن به رنگ سفید دیده می‎شود.

ساروج از ابتکارات معماران ایرانی است و قدمتی دیرینه دارد. ساروج از مخلوط‌کردن آهک شکفته (آهک آب دیده)، خاکستر، ماسه بادی، خاک رس و لوئی (نوعی گیاه است) یا مغز نی ساخته می‌شد. بنا بر نوع کاربرد، ممکن بود افزودنی‌های دیگری همچون موی بز، گوساله یا انسان، سفیده تخم‌مرغ، چربی گوساله و … به ترکیب آن افزوده شود.

فضاهای به وجود آمده در طبقه همکف بسیار کامل است. فضاهای مختلف مانند هشتی، گنبدی‌ها و اتاق‌ها به وسیله دالان‌های ارتباطی در این طبقه به هم مرتبط می‎شوند. در این طبقه از تزئینات مختلف استفاده شده‎است.

حوضخانه ارگ کلاه فرنگی

در مرکز طبقه همکف یک حوض‎خانه (حوض‎خانه معمولاً هشت گوشه و فضایی تابستان نشین است.) قرار دارد که ورودی‎های مختلفی از فضاهای پیرامون به آن باز می‎شود.

نمای داخلی ارگ کلاه فرنگی

محوطه اطراف حوض‎خانه یک متر پایین تر از کف طبقه همکف است. این حوض‎خانه به شکل هشت ضلعی طراحی و از ترکیب مربع و دایره تشکیل شده‎است. فضاهای اطراف این حوض‎خانه طاق نماهایی دارد که با مقرنس تزئین شده‎است. در بخش پایینی این طاق نماها سکوهایی کوتاه وجود دارد.

یکی از عناصر تزئینی معماری ایرانی مقرنس یا «آهو پای» است. مقرنس در زیر گنبدها یا نیم‌گنبدهای روی ایوان‌ها و درگاه‌های ورودی استفاده می‌شود. مقرنس‌ها را از نظر شکل می‌توان به ۴ دسته‎ی مقرنس‌های جلو آمده، مقرنس‌های روی هم قرار گرفته، مقرنس‌های معلق و مقرنس‎های لانه زنبوری تقسیم کرد.

گنبد روی بنا و پنجره‌های نورگیر، نور فضای حوض‎خانه را تأمین می‎کند. تزئینات به کار رفته در فضای حوض‎خانه عبارت‎است از: مقرنس، رسمی‌بندی، کاربندی و تزئینات گلدانی. طبقه اول عمارت کلاه فرنگی بیرجند دارای فضاهای کمتری است و چند اتاق کوچک در آن قرار دارد. سه طبقه بالای این بنا به‎صورت نمادین ساخته شده‎ و صرفا برای ایجاد فرم مخروطی است.

 

برای خواندن مطالب بیشتر در مورد معماری و دکوراسیون و معماری های خاص از مجله دلتا دیدن کنید.

بیشتر ببینید در دکوراسیون

همچنین بخوانید

با این روش خانه خود را لبریز از عشق کنید

تزیین خانه با شمع می‌تواند به فضای داخلی یک اتاق زیبایی و آرامش ببخشد. شمع‌ رمانتیک‌ترین و…