آیا سیستم‌‌های حمل و نقل عجیب جهان را می‌شناسید؟

۱
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
عجیب‌ترین و غیر معمول‌ترین سیستم‌‌های حمل و نقل در سراسر جهان!
حمل‌ و نقل بومی

در برخی از کشور‌ها از وسایل حمل‌ و نقل عجیبی برای حمل‌ مسافران استفاده می‌‌شود که جزئی از فرهنگ آن مناطق است و اگر واقعاً قصد دارید در سفر با فرهنگ کشور مقصد آشنا شوید، به شما توصیه می‌‌کنیم حتماً از وسایل حمل‌ و نقل بومی آن منطقه استفاده کنید. در این مقاله از مجله دلتا قصد داریم نمونه‌‌هایی از عجیب‌‌ترین و غیر‌معمول‌‌ترین وسایل حمل‌ و نقل جهان را به شما معرفی کنیم.

۱. نوری (قطار بامبویی)

قطار‌‌‌های نوری کلمبیا جزو آن دسته از وسایل حمل‌ و نقل هستند که بر روی مسیر‌‌های ریلی حرکت می‌‌کنند اما شبیه به هیچ قطار مسافری دیگری در جهان نیستند. این قطارها عمدتاً فقط از سکو و چرخ‌های قطار ساخته‌‌ شده‌اند. درواقع، نوری‌های اصیل که در نزدیکی شهر باتامبانگ برای حمل‌ و نقل بومی مورد استفاده قرار می‌گیرند با دست به حرکت درمی‌آیند.

حمل و نقل یعنی چه

 ۲. توک توک

توک توک جزو وسایل حمل‌ و نقل رایج و عجیب در کشور‌هایی مانند: تایلند، هند، نپال، کامبوج، پاکستان و اندونزی است. توک توک‌ها معمولاً در اندازه‌ها و شکل‌‌های مختلفی ساخته‌ شده‌اند و بعضی از آن‌‌ها نیز مهندسی ساز نیستند و در‌واقع  این حمل‌ و نقل بومی به نوعی دست‌ساز افراد محلی هستند.

حمل و نقل شهری

۳. راه‌آهن معلق ووپرتال

راه‌آهن معلق ووپرتال نوعی قطار وارونه است. گذشته این سیستم و طراحی عجیب آن، این حمل‌ و نقل بومی را به عنوان هدف گردشگران قرار داده است اما بسیاری از افرادی که سوار این قطار می‌‌شوند (که در آلمان به آن‌ها اسچویب‌بان می‌‌گویند) مسافران محلی هستند.

قدمت ساختار این بالابرنده، کارشناسان را نگران کرده‌ است. این نگرانی منجر به راه‌اندازی یک پروژه مدرن سازی شد.

انواع حمل و نقل

 ۴. ریشکا

ریشکا (Rickshaw) نوعی تاکسی سه چرخ است و جزو آن دسته از وسایل حمل‌ و نقل است که منشا شکل‌گیری آن از آسیا است. امروزه این نوع از حمل‌ و نقل در بسیاری از کشورها وجود دارد و معمولاً بسیار مورد توجه گردشگران قرار می‌گیرد. مثلاً در چین و هند این وسیله بعنوان یکی از محبوب‌ترین وسایل حمل‌ و نقل شناخته می‌شود.

حمل و نقل

۵. پله‌برقی فضای باز هنگ کنگ

هنگ کنگ ثابت کرده‌ است که پله‌برقی تنها برای مراکز خرید مورد استفاده قرار نمی‌‌گیرد. این سیستم حمل و نقل یا پله‌برقی که در فضای باز برپا شده است، به بخشی از تپه‌‌های پرشیب جزیره هنگ کنگ رونق بخشیده‌ است. این پله‌برقی طولانی‌‌ترین سیستم پله‌برقی در فضای باز جهان است.

پله‌برقی فضای باز

۷. کوکو تاکسی

هاوانا پایتخت کوبا به دلیل محدودیت‌‌‌هایی که داشته‌‌ است، احتمالاً یکی از جذاب‌‌ترین مقاصد گردشگری است. جالب است بدانید این شهر نیز تاکسی مخصوص خود را دارد که به کوکو تاکسی (coco taxi) مشهور است. درواقع این تاکسی نام خود را از شکل اتاقکش گرفته‌است که خیلی شبیه به نارگیل است.

کوکو تاکسی

۸. چیوا اکسپرس

در اکوادور اتوبوسی وجود دارد که مانند قطار بر روی ریل حرکت می‌‌کند. این حمل‌ و نقل بومی عجیب‌ و غریب، کوه را به دریا متصل می‌کند.

اتوبوس‌‌های چیوا اکسپرس

۹. اتوبوس تِرا

اتوبوس‌‌های برفی، اتوبوس‌‌‌های اختصاصی هستند که مسافران را درجاهایی که جاده آسفالت وجود ندارد، در بین برف و یخ جابه‌جا می‌‌‌کنند. این اتوبوس‌ها معمولاً در کانادا مورد استفاده قرار می‌‌‌گیرند.

در این اتوبوس، اپراتور‌ها سعی می‌کنند لاستیک‌ها را در فشار کم نگه‌ دارند تا جلوی لغزش آن‌ها را بگیرند. با آنکه ترا‌ها اتوبوس‌‌های قدرتمندی هستند اما سرعت آن‌‌ها بسیار پایین است.

اتوبوس‌‌های برفی تِرا

پیشنهاد مطالعه: مطلب برگزاری نمایشگاه حمل و نقل هوشمند در چین را مطالعه کنید

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

داستان‌های باورنکردنی از فرعون مصر

همچنین بخوانید: اختراعاتی که از چشم جهانیان پنهان ماند بلاهای طبیعی ناشناخته درباره جیوه چ…