اینجا شادترین قبرستان دنیاست!

۹
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
شاید عجیب به نظر برسد، ولی تعدادی از گورستان‌‌‌ها به دلیل ویژگی‌های خاص، در فهرست مکان‌های مورد علاقه گردشگران قرار دارند. گورستان ساپانتا یکی از این جاذبه‌های گردشگری است.

هرکسی وارد قبرستان آبی رومانی یا قبرستان مری شود با لب خندان بیرون می‌آید. از نگاه مردم این منطقه مرگ به بازی و شوخی گرفته شده است. با مجله دلتا همراه باشید تا به شادترین قبرستان جهان برویم.

قبرستان آبی رومانی

ایده قبرستان مری به سال ۱۹۳۵ بازمی گردد. در آنجا نجاری به‌نام پاتراس وظیفه ساخت علامت‌های روی قبر را داشت. رسم مردم این روستا بدین صورت بود که پس از سه روز عزاداری، محلی‌ها در کافه جمع می‌شدند و خاطرات و نظرات خود را در مورد شخص متوفی بیان می کردند.

در این میان پاتراس سرا‌پا گوش می‌شد و به دنبال سوژه‌ای برای نقاشی بود. او هنگام ساخت این علامت‌ها به سنگ قبر رنگ آبی می‌زد و اطراف آن را گل‌های رنگارنگ کشیده و در نهایت هم شعری طنز اما تلخ می‌نوشت.

داستان سنگ قبرها

اگر فردی در روستای ساپانتا فوت کند سهم او یک سنگ قبر آبی و رنگارنگ در قبرستان مری است که روی آن نامش نوشته شده است. روی آن نقاشی‌ با شعری طنزگونه که شغلش یا نحوه مرگش را نشان دهد، کشیده می‌شود.

البته بعضی شعرها در نهایت شایستگی، فرد متوفی را بیان می‌کنند اما با خواندن بعضی از شعرها واقعا خنده بر لبها می‌نشیند.

درواقع برخورد اهالی این روستا با مرگ، به باور آن‌ها باز می‌گردد. آنها بر این باورند که هرکس زودتر بمیرد بازی را باخته و رازها و خصوصیاتش به صورت طنز برمزارش نقش می‌بندد.

سنگ‌قبرهای رنگی

برخلاف سایر گورستان‌ها، سنگ قبرهای ساپانتا خاکستری نیستند. هر کدام با طرحی شاد و جذاب تزئین شده‌اند و محیط قبرستان را بسیار شاد و جذاب کرده‌اند.

نکته قابل توجه اینکه رنگ زمینه کلیه علامت‌های روی سنگ‌قبرها آبی است و طرح‌های روی آن نیز شکل‌‌های متنوعی از گل‌ها است. تزئین‌های علامت‌ها به رنگ‌های شاد باعث ایجاد ترکیبی شاد و زیبا در محیط گورستان شده است.

البته علاوه بر این تزئین‌‌های زیبا روی علامت‌های صلیبی، نقاشی‌های زیبایی مرتبط با شغل متوفی نیز بر روی علامت نقش بسته است. ولی نکته جالب‌تر مربوط به شعرهایی است که بازماندگان در پایین عکس در مورد متوفی نوشته‌اند.

نمونه‌ای از اشعار نوشته شده روی سنگ قبرها:

شعری برای مادرزن

در زیر این سنگ سنگین
مادرزن من آرمیده است
اگر او سه سال بیشتر عمر می‌کرد
من در این گور بودم و او این شعر را می‌خواند
ای کسانی که از اینجا عبور می‌کنید
سعی نکنید او را بیدار کنید
چرا که او به خانه باز می‌گردد
و سر مرا از تنم جدا می‌کند.

قبرستان آبی رومانی یکی از دیدگاه‌های جالب مردم این منطقه را به مرگ، در قالب تصویر و نوشته نشان می‌دهد.

پیشنهاد مطالعه: مطلب چشم کره زمین اینجاست را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

چشمه کانی گراوان سردشت، طبیعتی بی‌نظیر

چشمه گراوان سردشت جاذبه‌ای‌ است که از دل زمین می‌جوشد و در اطراف خود جذابیت‌های منحصر به ف…