پارچه‌‌هایی که نیاز به شستن ندارند!

۲
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
تکنولوژی به کمک می‌آید! این پارچه می‌تواند ما را یک قدم به آینده‌ای بدون نیاز به شست و شو و خشک‌شویی لباس‌ نزدیک‌تر کند
پارچه‌های نانو

به طور میانگین ۲۲ درصد آب مصرفی خانه‌های مسکونی صرف شست و شوی لباس‌ها می‌شود. بنابراین تولید لباس‌هایی که نیازی به شستن و تمیز کردن ندارند، می‌توانند منجر به کاهش مصرف آب شوند. در سال‌های گذشته، دانشمندان سعی داشته‌اند راهی پیدا کنند تا لباس‌ها نیازی به شستن نداشته باشند. این بخش از مجله دلتا اطلاعاتی درباره پارچه‌های نانو که با قرار گرفتن زیر آفتاب تمیز می‌شوند در اختیار شما قرار می‌دهد.

قرار گرفتن پارچه زیر آفتاب

محققان دانشگاه RMIT در ملبورن استرالیا، پارچه‌های نانو خاصی ساخته‌اند که با قرار گرفتن در معرض نور، پس از ۶ دقیقه می‌تواند خودش را تمیز کند. ساز و کار این پارچه به این صورت است که وقتی ساختار‌های نانوی نقره‌ای و مسی پارچه نور را جذب می‌کنند، الکترون‌هایی را آزاد می‌کنند که انرژی حرکتی بالایی دارند.

حرکت الکترون‌ها به گونه‌ای است که باعث می‌شود مواد ارگانیک تجزیه شوند. این مواد ارگانیک همان لکه‌هایی هستند که روی لباس به جای می‌مانند.

از این پارچه‌های نانو می‌توان در فرایندهای صنعتی هم برای جداسازی آب و روغن استفاده کرد. کارشناسان با این کار می‌توانند وجود دیگر گازهای مهم یا خطرناک را تشخیص دهند یا حتی پوشاک بیمارستانی را باکتری‌زدایی کنند.

البته قطعا هنوز در این زمینه باید تحقیقات بیشتری انجام شود تا زمانی برسد که این پارچه ها به تولید انبوه برسند و بتوانیم ماشین‌های لباس‌شویی‌مان را کنار بگذاریم.

محققان باید عملکرد این پارچه‌ نانو را با لکه‌هایی که ترکیب شیمیایی پیچیده‌تری دارند، آزمایش کنند. علاوه بر این، باید راهی پیدا کنند که پروسه‌ تولید این پارچه‌ها کم هزینه شود تا قیمت آن به اندازه‌ کافی ارزان باشد و بتواند به کمدهای لباس مصرف‌کنندگان راه پیدا کند.

پیشنهاد مطالعه: مطلب مزایا و معایب جوراب نانو! را در مجله دلتا بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

۹ کاربرد جالب یخ که نمی‌دانستید

معمولا در هر خانه‌ای یخ پیدا می‌شود که همه ما با کاربرد معمول آن آشنا هستیم. ۹ کاربرد جالب…