چشم کره زمین اینجاست

۶
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
در میان وسعت بی اندازه بزرگ صحرای آفریقا، یک پدیده زمین شناسی عجیب و غریبی دیده می شود که به‌ سازه ریچت یا چشم آفریقا شهرت دارد.
چشم صحرا

اگر از آسمان به این پدیده نگاه کنیم، چشم عظیم الجثه‌ای در کره زمین مشاهده می‌شود که انگار به ما خیره شده است. چشم صحرا  جایی است روی کره زمین که همه را به تعجب وا‌داشته است. این شاهکار خلقت چیست و چطور به وجود آمده است؟ مجله دلتا همه چیز را در مورد این جاذبه به شما می‌گوید.

چشم آفریقا

چشم صحرا

چشم صحرا یا سازه ریچت یک پدیده دایره‌ای شکل همانند یک چشم خاکستری و آبی رنگ، در صحرای آفریقاست که از نمای بالا دیده می‌شود.

چشم صحرا در یک بیابان بی آب و علف، در صحرای موریتانی به وجود آمده است. یک گودال بزرگ که تقریبا ۵۰ کیلومتر وسعت دارد و از فضا به راحتی قابل مشاهده است.

سازه ریچت

عجیب است که این جاذبه را می توان از فضا تماشا کرد. بسیاری از افراد می گویند موجودات فضایی، از این چشم‌انداز زیبا لذت می‌برند و هیچ وقت، در حمله به زمین، چشم صحرا را هدف تیراندازی خود قرار نمی‌دهند.

در ابتدا محققان به خاطر درجه بالای چرخشی آن، فکر می‌کردند که چشم آفریقا بخاطر برخورد یک شهاب سنگ به این شکل در‌آمده است. پس از آن به این نتیجه رسیدند که شکل این زمین، به دلیل فوران‌های آتشفشانی صورت گرفته است.

چشم عظیم الجثه‌

دانشمندان عقیده دارند زمانی که تشکل‌های سنگی به دلیل فرسایشات به بالا کشیده شده‌اند، این منطقه به وجود آمده است.

سازه ریچت منطقه‌ای خطرناک در دل آفریقا

در شمال غربی چشم آفریقا بالاترین قله موریتانی (تقریبا ۱۰۰۰ متر) قرار گرفته است. موضوع مورد توجه این است که این کوه مرکز آهن‌ربایی بسیار قوی دارد که به آن رنگی در توناژ آبی داده است.

صحرای موریتانی

جذابیت این منطقه بسیار زیاد است و گردشگران زیادی را به سوی خود می‌کشد. اما به دلیل همین مرکز آهن‌ربایی قوی که دارد، معمولا قطب‌نما و جی‌پی‌اس‌های هر شخصی که در این منطقه باشد را مختل می‌کند و افراد به‌سختی می‌توانند در این منطقه مسیریابی کنند. شاید یکی از دلایلی که مردم اعتقاد به خطرناک بودن این منطقه دارند، همین باشد.

آفریقا

بطور کلی صخره‌های این منطقه، ۲۰۰ متر بالاتر از صحرا و ۴۸۵ متر بالاتر از سطح دریا قرار گرفته‌اند. بادهای غالب از قله شمال شرقی در اطراف صخره‌ها، شن و ماسه را گسترش و در معرض یک موج شیب ناپایدار قرار می‌دهند.

پیشنهاد مطالعه: مطلب این بیابان عجیب، داغ‌ترین نقطه زمین است را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
 • باغ بومارزو

  سرزمین عجیب هیولاها کجاست؟

  باغ بومارزو که به سرزمین هیولاها معروف است، توسط یک مرد عاشق ساخته شده و امروزه، از جاذبه‌…
 • آبشار نمکی پتاس

  تنها آبشار نمکی جهان در ایران!

  آبشار پتاس، تنها آبشار نمکی جهان است. این آبشار از جاذبه‌های طبیعی ایران می‌باشد. این جاذب…
 • کوه آتشین رامهرمز

  تشکوه، کوه همیشه شعله‌ور ایران

  این آتش، حاصل خروج گاز از شکاف‌های کوه آتشین رامهرمز است، گازهایی که از پيچ و خم لايه‌هاى …
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

سرزمین عجیب هیولاها کجاست؟

باغ بومارزو که به سرزمین هیولاها معروف است، توسط یک مرد عاشق ساخته شده و امروزه، از جاذبه‌…